Battlefield 5’e Lofoten Adaları ve Provence haritaları geldi

Battlefield 5’in yeni 4.4 güncellemesi PlayStation 4, Xbox One ve platformlarında yayınlandı. Bu yeni güncelleme beraberinde birçok hata düzeltmesi, iyileştirme ve geliştirme getiriyor. Ayrıca oyunun Squad Conquest ve Team Deathmatch modları iki yeni harita sunuyor: Lofoten Adaları ve Provence. İki yeni silah ve Maksimum Rütbe artışı da deneyime ekleniyor.

Yeni Battlefield 5 güncellemesi oldukça kapsamlı bir yama. Oyuncuları PlayStation 4 ve Xbox One’da 16 GB’lık bir güncelleme dosyası bekliyor. PC yaması ise 22 GB’lık devasa bir boyutta.

Battlefield 5 reddit başlığındaki Topluluk Yöneticisinin paylaşımına göre; iki harita da Tides of War 11. haftada, yani 5 Eylül’de yayınlanacak. Güncellemeden önemli notları paylaşmadan önce Lofoten Adaları ve Provence haritalarını tanıyalım:

Lofoten Islands

Battlefield 5’in yeni haritası Lofoten Adaları 1941 baharının sonlarını temel alıyor ve biraz da olsa Claymore Operasyonu’nu konu alıyor. İngiliz komando operasyonunun görevi adada bulunan Mihverlerin elindeki önemli balık yağı fabrikalarını imha etmekti. Bu yağ Almanya’ya gönderiliyor ve ağır patlayıcılar üretmek için gereken gliserini elde etmekte kullanılıyordu. Bu haritada hem balık fabrikasında (ilk adada) hem de yakınlardaki köyde (ikinci adada) çatışmalar yaşanıyor.

Battlefield 5 Lofoten Adaları battlefield 5

Lofoten’de hızlı oynanışa rağmen uzun, orta ve kısa menzilli çatışmalar yaşanabiliyor. Keskin nişancılar için uzun görüş açıları mevcut fakat gizlenecek fazla yer yok. En iyi strateji ateş ettikten sonra hızlıca yer değiştirmek olabilir. Düşmanların açık binalarda bulabileceği küçük siperler, patlayıcıları stratejik bir biçimde kullanarak ortadan kaldırılabilir. Haritada konumunuza bağlı olarak çeşitli oyun modlarını oynayabilirsiniz. Örneğin, köy adasında Team Death Match, diğer adadaki balık yağı fabrikasında da Squad Conquest oynanabiliyor.

Provence

Provence haritası 1943 yılında işgal altındaki Fransa’da geçiyor. Bölgedeki Mihver baskısına rağmen direniş birlikleri, düşman hattının derinliklerine giren Müttefik RAF komando operasyonlarının desteğiyle güçleniyor. Bir zamanlar yaşama sevinci veren kaldırım taşlı dar sokaklar artık silah sesleri, yüksek sesle verilen emirler ve yaralıların çığlıklarıyla yankılanan bir mezarlığa dönüşmüş durumda.

Battlefield 5 Provence haritası battlefield 5

Yüksek tempolu haritada aksiyonun durduğu bir an bile yok. Temel oyun tarzı bir sonraki çatışmaya hazırlanmak için çok az zamanınız olan, tam hızla, topyekün çatışma üzerine kurulu. SMG’leri ve pompalıları ön plana çıkarabilecek bir oynanış hızı olsa da keskin nişancılara ve LMG oyuncularına fırsat sunan uzun menzilli görüş açıları da bulunuyor. Bu haritada hem Squad Conquest hem de Team Deathmatch modlarını oynayabileceksiniz.

Battlefield 5’e gelen iki yeni haritanın yanı sıra yeni silahlar da yolda. Gelecek 2 hafta boyunca Tides of War’ı kapsayan 2 Yeni Silah gelecek: Panzerbusche 39 ve Breda M1935 PG. Ayrıca maksimum kariyer rütbesi 500’e çıkarıldı.

Tüm bunların yanı sıra Battlefield 5’in PS4 ve Xbox One sürümlerinde kupa ve başarım sorunlarına özel düzeltmeler yapıldı. Düzeltmeler aşağıdaki kupaları kapsıyor:

  • Jack of all Trades
  • Globetrotter
  • Death from Above
  • Elite Trophy

Ayrıca geçtiğimiz haftalarda Battlefield 5‘e gelmesi planlanan 5v5 rekabetçi modun iptal edildiği açıklanmıştı.