DICE, Battlefield 5’in hızlı ölüm süreleri üzerinde çalışıyor

DICE’ın çekirdek oyun tasarımcısı Battlefield 5‘in öldürme ve ölüm süreleri üzerine değişikliklerin geleceğini söylüyor.

Battlefield 5 geçtiğimiz hafta yayınlandı. Oyuncular serinin önceki oyunlarına kıyasla çok hızlı şekilde öldüklerini belirterek ölme sürelerini eleştirdiler ve seslerini duyurdular. DICE’ın çekirdek oyun tasarımcısı Florian Le Bihan, ölüm ve öldürme sürelerinde değişikliklerin ufukta olduğunu tweetledi. DICE ise sorunu ve nasıl çözülebileceğini Reddit’te açıkladı.

“Ölüm süresi deneyimi şu anda yüksek önceliklerimizden biri ve netcode da dahil olmak üzere bu alandaki herhangi bir sorunu tespit etmek için araştırılan çok sayıda önemli ve karmaşık parça var” diyen DICE, vuruşlar, hasar almak vb. durumlar söz konusu olduğunda oyuncu deneyimi ile doğrudan ilgili olan diğer bileşenlere ilişkin araştırma ve geliştirmelerin kapsamının genişletileceğini de ekledi.

İlk olarak Battlefield 5’te öldürme süresi değişikliği yapmak için genel deneyimi artırabilecek ve daha derin bir oyun yaratabilecek bazı deneysel değişiklikler yapılacak. Sonrasında oyuncuların eski ve yeni öldürme süreleri ile sunucular arasında iki deneyimi karşılaştırarak arasında seçim yapmak mümkün olacak.

Battlefield 5 Tides of War Bölüm 1: Oveture battlefield 5

Geliştiriciler, bu değişikliklerin önümüzdeki hafta Tides of War: Overture güncellemesiyle gelemeyeceğini doğruladılar, ancak silahlara bazı dengelemeler gelerek açık biraz olsun kapatılacak.

Ayrıca Battlefield 5’in ölüm/öldürme sürelerine yapılacak güncellemeden neler bekleyebileceğimizi de açıkladılar:

“Battlefield 5’te ölüm ve öldürme süresi çok yakından bağlantılı. Oyuncuların çok sık/çok hızlı bir şekilde öldüğünü ve bu yüzünden hayal kırıklığına uğradıklarını görüyoruz. Bu nedenle, yeni oyuncular ve veteran oyuncular için deneyimi nasıl geliştirebileceğimize bakıyoruz. Bu bizi daha yavaş ölüm sürelerine ulaştıracak. Netcode’dan geri bildirime ve ölüm süresine olan algıları etkileyen diğer bileşenleri de araştırıyoruz. Battlefied 5 için PC ve Konsol da dahil olmak üzere tüm platformlarda kararlılık deneyimini geliştirmek için sağlıklı, gecikmenin normal olduğu bir nişancı oyunu dengesine ulaşmak istiyoruz.”

Battlefield 5 Overture güncellemesi yeniden doğma mekaniğini de geliştirecek. Canlanma hızının henüz artırılmadığını söylese de, DICE animasyon tamamlandıktan sonra oyuncuların tam kontrol elde etmelerini engelleyen birkaç gecikme yaşandığını belirtti. Bu sorun çözülecek ve yeniden doğma deneyimi daha hızlı hale getirilecek.

Sıhhiye sınıfı silah dengesi de yapılacak. SMG’nin hedef alınmış ve durağan doğrulukta SMG’lerin 25 metre yerine 30 metreden 5 vuruşta öldürmeyle yükseltilmesinin yanı sıra artırılmış namlu hızı ve daha tutarlı aralıklarla mücadele için azaltılmış mermi sürme hızı uygulanacak.

Battlefield 5 güncellemesi tüm bunların yanı sıra genel silah dengelemeleri, UI (arayüz) değişiklikleri ve İzleyici moduna gelecek yeni değişikliklerler getirecek.