Battle Royale oyunlarının kazancı 20 milyar dolara ulaşacak!

SuperData Research tarafından sağlanan rakamlara dayanan rapora göre, Fortnite gibi Battle Royale oyunlarının gelecek yıl 20 milyar dolarlık gelir elde etmesi bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde Epic Games’in başarılı oyunu Fortnite’ın gelirleri 1 milyar dolara ulaşmıştı.

Battle Royale fırtınası gelirlere yansıyor

Tahminlere göre, Battle Royale türü oyunlar 2018 yılı sonunda 12.6 milyar dolar kazanca ulaşacak ve geçen seneki 1.7 milyar dolar rakamını önemli ölçüde katlayacak. Analistler, dünyada büyük trend yakalayan türün, Call of Duty ve Battlefield gibi serilerin de katılmasıyla, mobil ve ücretsiz oynanabilen konsol oyunlarıyla birlikte 20.1 milyar dolara ulaşmasını bekliyorlar.

Raporda ayrıca, kimi analistlerin aksine Battle Royale oyunlarının diğer oyunlara ve türlere yönelik bir tehdit oluşturduğuna inanılmıyor. Twitch gibi canlı yayın hizmetlerinde Battle Royale türünün yeni izleyici kitlelerine ulaştığı, mevcut izleyicileri çalmadığı görülüyor.

PUBG vs Fortnite Battle Royale battle royale

Mayıs 2018’de, Twitch’de (League of Legends, Counter-Strike: Global Offensive, Hearthstone ve Overwatch) birkaç önemli oyun 54 milyon toplam izleyici sayısını buldu. Geçtiğimiz yıldan itibaren geçen süre zarfında Fortnite Battle Royale ve PlayerUnknown’s Battlegrounds 42 milyon izleyiciye ulaştı.

Battle Royale çok kısa zamanda popüler oldu ve genç bir kitleyi hedef aldı. Özellikle Fortnite‘ın popülerlik kazanmasından bu yana, gençlerin yüzde 57’sinin Minecraft yayını izlemeyi bıraktığı bildirildi.