Apex Legends’te 770 binin üzerinde hileci banlandı

Kısa sürede battle royale oyunları arasında iddialı bir noktaya gelen Apex Legends 50 milyondan fazla oyuncuya sahip. Ama yıllar boyunca çevrimiçi oyunlar hakkında öğrendiğimiz birşey varsa, o da büyük başarının kaçınılmaz olarak oyunu mahvetmeye çalışan hilecilerin ortaya çıkması. Apex Legend de istisna değil. Geliştirici Respawn 770 binin üzerinde hilecinin banlandığını ve durma niyetinde olmadığını açıkladı.

Respawn Entertainment Apex Legends’in son derece başarılı bir başlangıç yapmasından sadece birkaç hafta sonra Mart ayında hileye savaş açtığını ilan etmişti. O dönemde topluluğa sadece PC’de 355 bin oyuncunun yasaklandığını duyuran şirket: “Hileyi oldukça ciddiye alıyoruz ve Apex Legends’in sağlığına tüm oyuncular için dikkat ediyoruz.” açıklamasını yapmıştı.

Her ne kadar Respawn hile karşıtı önlemleri konusunda anlaşılır bir şekilde dikkatli davranmış olsa da, banlanan oyuncu sayısı hızla arttı ve son raporlarda bazı hilecilerin donanım kimliği yasaklarıyla karşı karşıya kaldığını öne sürdü. Artık Apex Legends’in hile savaşıyla ilgili veriler güncellendi ve 770 bin oyuncunun banlandığı duyuruldu.

Apex Legends reddit alt başlığında geliştirici tarafından paylaşılan yeni bir yazıda: “Hile yapanların uyanmaması için yaptıklarımızın ayrıntılarını paylaşamayız. Söyleyebileceğimiz tek şey hile tespitinin iyileştirilmesinden, kaynakları ve araçları desteklemeye, satıcılar ve dolandırıcılarla mücadele ve diğer kurnazca şeylere her açıdan saldırmaya başladığımız.” ifadesine yer verildi.

Hile karşıtı önlemlerin istenen etkiyi yarattığı görülüyor. 300,000’den fazla hesap oluşturma işlemi engellendi, son 20 günde 4,000 hile satıcısının hesabı yasaklandı ve Respawn hilecilerin veya spam gönderenlerin PC’de etkilediği toplam eşleşme sayısının geçen ayın yarısından daha az olduğunu belirtti.

Geliştirici son olarak: “Apex Legends’te hileyi inanılmaz derecede ciddiye alıyoruz ve çeşitli açılardan mücadele edebileceğimiz büyük miktarda kaynağa sahibiz. Hile mücadeleye devam edeceğimiz sürekli bir savaş.” diyerek bu konudaki hassassiyetini bir kez daha vurguladı.