Oxford Üniversitesi: Video oyunu oynayanlar daha mutlu

Bugüne kadar oyunların toplum ve bireyler üzerindeki etkilerine yönelik birçok iddia ortaya atıldı. Oxford Üniversitesi’nde akademisyenlerin ilk kez gerçek oyun verileriyle çalıştığı bir araştırmaya göre video oyunları oynamak zihinsel sağlığınız için iyi olabilir.

Çalışma, Nintendo’nun Animal Crossing ve EA’in Plants vs. Zombies: Battle for Neighborville oyunları üzerinde yapıldı ve oynama süresine odaklandı. Araştırmaya göre daha fazla video oyunu oynayan kişiler ankette daha mutlu hissettiklerini bildirdi. Sonuçlar çok sayıda video oyunu oynayanların daha iyi bir akıl sağlığına sahip olabileceğini ortaya koyuyor.

Oyun şirketlerinden alınan veriler, araştırmalarda kullanılacak

Sony PS4 oyuncuları

Projenin baş araştırmacısı Andrew Przybylski, çalışmanın amacının oyun şirketlerinden alınan verileri video oyunlarıyla ilgili akademik araştırmalarda kullanmak olduğunu söyledi. Przybylski’ye göre bu daha önce atılmamış bir adım ve oyunları psikoloji araştırmaları alanına taşıyacak. Oxford Üniversitesinde yapılan çalışma, oyun şirketleri tarafından toplanan verilerin akademik ve sağlık araştırmaları için yararlı olup olmadığını anlamaya yönelik yapıldı. Diğer yandan oyunları boş zaman etkinliği olarak açıklamaya ve etkilerini anlamaya olanak tanıyor.

Araştırmacılar, çalışma sırasında oyuncular tarafından bildirilen veriler yerine gerçek verileri kullandığını söylüyor. Sonuçlar oyuncular tarafından bildirilen oynama süresi verilerinin güvenilir olmadığını ve gerçek kullanıcı verileriyle eşleşmediğini ortaya koydu. Przybylski, “Çalışma, eğer günde dört saat Animal Crossing oynarsanız, çok daha mutlu bir insan olduğunuzu gösteriyor. Ancak bu ilginç, çünkü bundan önceki tüm diğer araştırmalar çok kötü yapılmış.” dedi.

Araştırmacılar oyun oynamanın çeşitli yönlerini ve bunun insan sağlığı ile nasıl ilişkili olduğunu daha iyi anlamak için oyun verilerini kullanarak araştırmalar yapmaya devam etmeyi planlıyor. Przybylski, “Araştırma devam ederse, oyunlarda zararlı olduğunu düşündüğümüz şeyleri öğreneceğimizden ve bunlara dair kanıtlarımız olacağından eminim.” şeklinde konuştu. Makalede belirtilen bazı örnekler, farklı oyunlar ve modlar ve bir oyuncunun oyuna girmeden önceki tutumunu içeriyor. İçsel keyif, bir oyunu sadece eğlence için oynamak, dışsal keyif ise başka insanlar veya oyun mekanikleri tarafından oyuna itilmek olarak tanımlanıyor. Her iki durumun da oyun oynamanın genel ruh sağlığına yararları üzerinde etkisi olabilir.

Przybylski, dünya genelinde yapılan araştırmalarda gerçek veriler olmadan oyunların bağımlılık yarattığını ve zararlı olduğu söylemenin mantıksız olduğunu belirtiyor. Oxford Üniversitesi tarafından yapılan araştırmanın, özellikle oyun bağımlılığı ve oyunların sağlığa zararları veya faydaları ile ilgili olan diğer çalışmaları tetiklemesi bekleniyor.