Nintendo, Japonya pazarında PlayStation’a göz açtırmıyor

Sony’nin Japonya pazarındaki düşüşü bir süredir gündemde. Bu durum, konsol devinin anavatanından uzaklaşarak Batı’ya yöneldiğine dair söylentileri beraberinde getirdi. Yeni bir rapor, Nintendo’nun PlayStation’ı neredeyse tamamen Japonya pazarının dışına ittiğini ortaya koyuyor. Nintendo Switch, ülkede hızlı yükselişini sürdürüyor.

News Post Seven’a göre Nintendo Switch, Japonya’da donanım ve yazılım satışlarına tamamen hakim durumda. PlayStation 4 ve PlayStation 5, ülkede neredeyse hiç talep görmüyor. Ace Ekonomik Araştırma Enstitüsü kıdemli analisti Hideki Yasuda, COVID-19 salgınının Japonya’daki donanım ve yazılım satışları üzerinde büyük bir etkisi olduğunu açıkladı. Switch, pandemi sürecinde hem geniş ekranda hem de elde oynanabilen bir cihaz olması nedeniyle avantajlı konuma geçti.

PS4 ve PS5, Nintendo Switch karşısında varlık gösteremiyor

PS4 ve PS5

Nintendo Switch satışları, Japonya’da kararlı bir şekilde yükselmeye devam ediyor. Konsol, ülkede şimdiye kadar 18.88 milyon adet sattı ve bu rakam küresel satışların %25’ini oluşturdu. Switch, Kasım 2020 ile Ocak 2021 arasında geçen sürede, önceki yılın aynı dönemine göre %9 artışla 1.72 milyon adet sattı. Famitsu’ya göre Nintendo Switch, geçtiğimiz yılın sonlarına doğru Japonya’da donanım satışlarının %91’ini oluşturdu. Öte yandan PlayStation 4 sadece %4,7’lik bir paya sahipken, PlayStation 5 lansman döneminde %3,7’de kaldı.

PlayStation, oyun yazılımı tarafında da beklediğini bulamadı. Japonya’da 28 Aralık ile 30 Ocak tarihleri arasında en çok satan ilk 30 oyunun 29’unda Switch oyunları yer aldı. Switch oyunlarının toplam satışları 2 milyonun biraz üzerindeydi. Ayakta kalan tek oyun Call of Duty: Black Ops Cold War (PS4) oldu. Birinci şahıs nişancı serisinin yeni oyunu ülkede 21.000’den fazla sattı. Listede PlayStation 5 oyunu yoktu.

Sony’nin tek bir model dışında tüm PS4 üretimini durdurması, PlayStation 5 satışlarını etkilemedi. Yeni nesil konsola gösterilen talep, tüm dünyada olduğu gibi Japonya’da da arzın çok ötesinde. Sony, anavatanı Japonya’nın kendileri için son derece önemli olduğunu ve Batı pazarı için ülkeden uzaklaşmadığını açıkladı. Konsol devi, PS5 arzının artmasıyla birlikte Japonya pazarındaki payını artırabilir.

Bazı analistler Nintendo Switch’in 2021’de dünya çapında en çok satan konsol olacağını öngörüyor. Eğer Sony, PS5 stoklarını yeterli seviyeye çekemezse, tahminler gerçeğe dönüşebilir.

yorum Yap