Microsoft yıllar önce Nintendo’yu satın almaya çalışmış: Bize kıçlarıyla güldüler

Microsoft, ilk Xbox konsolunun 20. yıl dönümünü kutluyor. Bloomberg, konsolun bu önemli dönüm noktasında Xbox’ın doğuşunda etkili olan isimlerle röportaj yaptı. Röportajlarda yazılım devinin Nintendo’yu satın alma girişimine dair komik bir anekdot ortaya çıktı.

Microsoft’un eski üçüncü taraf ilişkiler direktörü Kevin Bachus, şirketin 20 yıl önce platforma özel oyunları garanti altına almak için Electronic Arts ve Nintendo’yu satın almaya çalıştığını açıkladı. Bachus’a göre EA teklife kısaca “hayır, teşekkürler” cevabını verirken, Nintendo yetkilileri bu öneriye kıçlarıyla güldü.

Kevin Bachus, Nintendo’ya yaklaşmanın eski Microsoft CEO’su Steve Ballmer’ın fikri olduğunu belirtti. Bachus, “Steve, satın alınmayı düşünüp düşünmeyeceklerini görmek için bizi Nintendo ile buluşturdu. Sadece kıçlarıyla güldüler. Bir saat boyunca size güldüklerini hayal edin. O görüşme böyle geçti” dedi.

Nintendo, Microsoft’un ortaklık teklifini de geri çevirdi

Xbox, Microsoft

Eski iş geliştirme başkanı Bob McBreen ise Microsoft’un daha sonra Nintendo ile ortak olmaya çalıştığını ancak bunun da işe yaramadığını açıkladı. Ortaklığın amacı, Microsoft’un Nintendo için donanım üretmesi ve Nintendo’nun video oyunları yapmaya odaklanmasıydı. Breen, “Aslında Ocak 2000’de Nintendo binamıza geldi ve onlarla Xbox’ın tüm teknik özelliklerini verdiğimiz bir ortak girişimin ayrıntıları üzerinde çalıştık. ‘Dinle, Mario ve benzeri şeylerle oyun alanlarında çok daha iyisin. Donanımla ilgilenmemize neden izin vermiyorsun?’ dedik. Ama işe yaramadı” şeklinde konuştu.

Bachus, röportajın bir bölümünde Sony’nin PlayStation 2 ile verdiği “bilgisayar dünyasını yeniden tanımlama” mesajının, Microsoft’un konsol işine girmeyi düşündükleri bir zamanda dikkatlerini çektiğini açıkladı. Röportajların tamamına Bloomberg üzerinden ulaşabilirsiniz.