Microsoft, Bethesda’nın ana şirketi ZeniMax Media’yı satın aldı

Microsoft, Bethesda’nın ana şirketi ZeniMax Media‘yı satın aldığını duyurdu. Yazılım devi, bu hamlesiyle birlikte şirkete bağlı stüdyoları da bünyesine katmış oldu. Bethesda, oyun dünyasında öne çıkan birçok serinin yayıncısı olarak, sektörde başarılı bir şirket konumundaydı.

Xbox başkanı Phil Spencer, satın almayı duyuran bir Xbox blog yazısında, anlaşmanın Starfield gibi yayınlanmamış oyunların yanı sıra The Elder Scrolls, Fallout, Wolfenstein, DOOM, Dishonored, Prey ve Quake gibi serilerin arkasındaki stüdyoları da kapsadığını belirtti. Bethesda’nın devasa oyun kütüphanesi, Xbox Game Pass hizmetine önemli katkı sağlayacak.

Bethesda, Microsoft bünyesinde oyun geliştirmeye ve yayınlamaya devam edecek

Bethesda, Microsoft

Microsoft’un ZeniMax Media’yı satın almak için 7,5 milyar dolar ödeyececeği bildiriliyor. Karşılaştırma yapabilmeniz adına şirketin 2014 yılında Mojang ve Minecraft için 2,5 milyar dolar ödediğini hatırlatalım. Bethesda ile birlikte, bünyesindeki Bethesda Softworks, Bethesda Game Studios, id Software, ZeniMax Online Studios, Arkane, MachineGames, Tango Gameworks, Alpha Dog ve Roundhouse Studios da Microsoft çatısı altına girecek.

Xbox başkanı Phil Spencer açıklamasında, “Bethesda da bizim gibi çeşitli yaratıcı deneyimler oluşturmaya, yeni oyun serilerini keşfetmeye ve hikayeleri cesurca anlatmaya tutkuyla inanıyor. Elbette harika çalışmaları devam edecek ve büyüyecek. Yaratıcı vizyonlarını yeni yöntemlerle daha fazla oyuncuya ölçeklendirmeleri için onları Microsoft’un kaynakları ve desteğiyle güçlendirmeyi dört gözle bekliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Bethesda’nın küresel pazarlamadan sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Pete Hines ise, “Geçmişte olduğu gibi yıllardır birlikte çalıştığımız stüdyolar tarafından geliştirilen oyunlar üzerinde çalışıyoruz ve bu oyunlar bizim tarafımızdan yayınlanacak.” dedi. Hines, Microsoft’un daha iyi bir yayıncı ve geliştirici olmaları için gereken kaynaklara sahip olduğunu vurguladı.

Microsoft yakın zamanda Xbox Series X ve Series S konsollarının çıkış tarihi ve fiyat bilgilerini paylaştı. Konsol devi, oyun tarafında sıkça eleştiriliyordu ve bu hamleyle önemli bir adım atmış oldu.