Metro Exodus incelemesi: Her zamankinden iddialı!

Oyuncular tarafından hasretle beklenen Metro Exodus, 4A Games tarafından tasarlanan serinin önceki oyunları Metro 2033 ve Last Night’ın devamı şeklinde çıkacak. Oyun teknolojisi çok ilerlemiş olacak fakat önceki serilerin senaryosunun devam edeceğini biliyoruz. 2018 yılında Playstation 4 için çıkmasını beklediğimiz oyun maalesef 22 Şubat 2019 tarihine ertelendi. Ne diyelim geç olsun, güç olmasın! Oyunda Türkçe arayüz olup olmayacağı henüz belli değil.

Metro serisi Metro Exodus’la geri dönüyor!

4A Games’in nükleer bir kıyametin atmosferi ve korkuları üzerine odaklanması bu seride de devam edecek. Rusya’nın sert kışının ortasında bir hayatta kalma mücadelesi ve iklim şartlarının detayları ise çok iyi kurgulanmış olacak. Oyunun ertelenmesinin altında gelmiş geçmiş en iyi grafiklere sahip oyun olacak iddiasının da yattığına eminim. Fragmanları film gibi olan Metre Exodus’un oyuna ilgisi olmayanları dahi heyecanlandırdığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Metro Exodus

Daha büyük bir dünya!

Dmitry Glukhovsky‘nin popüler romanlarına dayanan Metro Exodus, 2010 yılında 2033 ile başlayan bir serideki üçüncü oyundur. Oyunun üçüncü serisi harita bakımından ilk 2 oyundan fersah fersah ileride, ilk oyunda harabelerin arasında geçen oyunun bu serisinde sizi dev bir dünya bekliyor olacak.

Hikaye

Yıl 2036: Exodus, eşi ve beraberindeki bir kaç insan Moskova üzerinden yeni bir hayata doğru yürüyorlar. Metre tünelleri arasında, nükleer kışı atlatmak ve yok olmamak için yürütülen bir mücadeleyi oynayacağız. Metro Exodus’un haritası tamamen açık bir dünyayı size sunmuyor fakat dar bir alanda da sizi oynatmıyor. Oyunda belli çizgileri olan bir senaryo mevcut.

Metro Exodus

Oynanış

Metro Exodus, klostrofobik ortamlar ve keşfetmenizi bekleyen binlerce alanı ile oynayıcısına heyecan, gerilim ve korku duygularını aktarabilen bir hayatta kalma oyunudur. Kıyamet sonrası Rusya Federasyonu’nda dolaşırken, oyuncular kendilerini iyi donanımlı tutacak ve radyoaktif patlamalar sonrası ortaya çıkmış yaratıklara karşı hazırlıklı olmak zorunda kalacaklar.

Serinin önceki oyunlarında olduğu gibi dışarıda gezmek için bir gaz maskesine ihtiyacınız olacak. Temiz hava almak için ise sürekli olarak filtre değiştirmeniz gerekecek, unutmayı dışarıdaki dünya o eski dünya değil. Karanlık ortamlarda dikkat çekmemek için çakmak yakarak yön bulmak, yaratıklarla savaşırken ekranda çatlaklar ortaya çıkması Metro Exodus’un oynanışı adına görebildiğimiz güzel detaylar. Bir film tadında olan fragmanını hala izlemediyseniz hiç vakit kaybetmeden izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Sonuç: Metro Exodus umut vadediyor

Seri oyunların devamları giderek daha kötü olarak ortaya çıkar, bu bir gelenektir fakat Metro Exodus daha yayınlanmadan bunun böyle olmayacağını gösterdi. Milyonlarca oyuncunun hararetle beklediği oyun için maalesef 22 Şubat 2019 tarihini beklemek zorunda kalacağız. Oyun PC, PS4 ve XBOX ortamlarında yayına sunulacak.

Playstation Store’da PS Oyun henüz yayınlanmasa dahi tanıtım sayfasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

yorum Yap