Playdead’in yeni oyunu üçüncü şahıs açık dünya macerası olacak

Playdead, genelde projelerini aceleye getirmeyen bir geliştirici. Geliştiricinin ilk oyunu Limbo, 2010 yılında yayınlandı ve bir sonraki oyun Inside, 2016’da piyasaya sürüldü. Son oyunun üzerinden geçen beş yılın ardından, stüdyonun bir sonraki projesi hakkında daha detaylı bilgiler gelmeye başladı.

Playdead tarafından verilen bir iş ilanına göre, geliştirinin yeni oyunu üçüncü şahıs bir açık dünya bilim kurgu macerası olacak. Oyun hakkında ilk açıklama 2018’de ortaya çıkmıştı. Stüdyonun oyun tasarımcısı Arnt Jensen, bir sonraki projelerinin önceki 2D platform oyunlarından daha açık dünyaya sahip bir üçüncü şahıs oyunu olacağını belirtmişti.

Limbo geliştiricisinin yeni oyunundan konsept görselleri ortaya çıktı

Stüdyo, geçtiğimiz yıl projenin konsept çizimini kısa bir video ile paylaşmıştı. Görüntü, çorak bir gezegende duran bir astronot ve uzay aracı ile bilim kurgu ortamına işaret ediyordu. O zamandan beri oyun hakkında hiçbir şey duymadık ve Playdead tarafından resmi açıklama gelmedi. Ancak oyun sektörü analisti MauroNL keşfedilen iş ilanı ve konsept görselleri sayesinde, oyunun açık dünya bir bilim kurgu macerası olacağını biliyoruz.

Playdead projelerinde işi şansa bırakmıyor ve oyunları genellikle uzun aralıklarla geliyor. Stüdyo tarafından yayınlanan iş ilanlarında birinde, şirketin 50 kişilik profesyonel bir ekipten oluştuğu ve oyun geliştirmeye yönelik yaklaşımlarının çıkış tarihini zorlamayı içermediği belirtiliyor. Playdead, kendi programını yönetmeyi seven ve dostane bir iş birliği ortamında çalışmayı başaran insanları aradığını belirtiyor. CD Projekt RED, Cyberpunk 2077‘de benzer bir strateji izlemediği için olaylı bir lansman gerçekleştirmişti.

Playdead yeni projesinde Unreal motorunu kullanıyor ve oyun birden fazla platformda yayınlanacak. Epic Games, geliştirici ile yaptığı anlaşmanın ardından, yayıncılık görevini üstlenmişti. Anlaşma Playdead’in bağımsızlığını ve yaratıcı özgürlüğünü koruyacak. Ayrıca Epic, proje için finansmanı ve hizmet sağlayıcısı da olacak. Limbo geliştiricisinin gizemli oyunu hakkındaki gelecek duyuruları sizlerle paylaşacağız.