Sony yeni nesil PlayStation için büyük yayıncılara odaklanıyor

Sony‘nin gelecek nesile odaklanmaya başladığı artık kesinlik kazandı. Son birkaç ay içinde PS5’in bazı donanımsal bileşenleriyle birlikte, SSD diskle geleceği ve PS4 oyunlarına, PSVR donanımına geriye dönük uyumluluk sağlayacağı gibi genel özellikleri ortaya çıktı. Şimdi şirketlerin odak noktalarının bir sonraki konsolunda nerede olduğu hakkında biraz daha bilgimiz var. Artık şirketin yeni nesil konsolu için hangi noktaya odaklandığı konusunda daha fazlasını biliyoruz.

The Wall Street Journal editörü Takashi Mochizuki’ye göre, Sony bir sonraki PlayStation için dikkatini büyük yazılım yayıncılarına yoğunlaştırıyor. PS4’ün rekor satış rakamları ve platforma özel birçok oyunla bugünlere geldiği düşünüldüğünde, bu hamle sürpriz olmaz. Sony’nin politikasını sürdürmek için yeni hamleler yapması olası görünüyor.

WSJ raporunda ilginç olan bir diğer nokta ise; daha küçük oyun stüdyolarındaki yöneticilerin, Nintendo’nun aksine Sony tarafından “yok sayıldıklarını” ifade etmeleri. Nintendo, Switch’in piyasaya sürülmesinden bu yana oldukça güçlü bir şekilde bağımsız oyun pazarına girdi ve bağımsız oyun stüdyolarını, etkinlikleri destekledi.

Bir Sony yetkilisine göre, şirket hala bağımsız oyunları memnuniyetle karşılıyor, ancak ana odak noktası öncelikle daha büyük yayıncılarla ilişkilerini güçlendirmek. Sony insanların konsolları artık mobil cihazlarda bile yayınlanan daha küçük oyunlar için değil, platforma özel yüksek kaliteli oyunlar için tercih ettiğini düşünüyor.

Yani şirket etkin olduğu alanları PS5‘te de öne çıkarmaya çalışacak. PS4’ü yaygın bir platform haline getirme çalışmaları işe yaradı ve bu formülü bozmak istemiyor.