Todd Howard: Sony ve Microsoft yeni nesile iyi bir başlangıç yapacak

Sony’nin konsol pazarında rekabeti ağırdan almasının sebebi, 2013 yılında piyasaya sürdüğü PS4’ün başarılı performansı ve pazardaki liderliği bırakmaması. Xbox One gibi bir rakibe rağmen şirket iyi bir başlangıç yaptı ve rekabeti domine etti. Başka bir deyişle, Sony konsol dünyasında hep yön belirleyici bir marka oldu. Bethesda’nın oyun yönetmeni Todd Howard IGN‘e konuştu ve gelecek nesil donanımlar hakkında görüşlerini aktardı. Howard, hem Sony hem de Microsoft’tan başarılı bir lansman görebileceğimizi öne sürdü.

Geliştiriciye 2020 sonunda geleceği bildirilen Microsoft ve Sony konsolları sorulduğunda, Howard şunları aktardı:

“Doğru şeyleri yapıyorlar. Herkesin yaptığı şeyler aklımda, hiç kimse daha önce bazı insanların yaptığı gibi başlangıç çizgisinde yüksek fiyatlarla başlamıyor.”

Bu söz Xbox One’ın pazarlama hatalarına ya da PS3’ün fahiş fiyatla piyasaya sürülmesine atıfta bulunuyor. Ancak işler artık farklı yürüyor ve büyük şirketler doğru bir başlangıcın büyük fark yaratabileceği anlamına geldiğini biliyor.

PlayStation 5‘in karşımıza nasıl çıkacağını hala tam anlamıyla bilmiyoruz, ancak SSD performansıyla düşük yükleme süreleri sunacağını ve geriye dönük uyumlulukla PS4 oyunlarını oynatabileceğini biliyoruz. Bu özellikler Howard’ın bahsettiği doğrulardan bazıları olabilir.

Howard teknik açıdan yeni nesil donanımın şekillenişinden etkilendi. Bethesda, PS5’in artan yükleme hızlarıyla daha eğlenceli hale gelebilecek devasa RPG oyunlarıyla tanınıyor. Sony’nin sunumu sırasında PS5 ve PS4’ün yükleme süreleri karşılaştırılmıştı.

Sony bu yıl E3’te olmayacak, ancak Microsoft etkinliğe katılacak ve şirketin gelecek nesil donanımını tanıtacağına dair spekülasyonlar var. Sony’nin de benzer bir hamle yapacağını varsayarsak heyecanla beklenen donanımlar hakkında yakın zamanda daha fazlasını öğrenebiliriz.

Todd Howard bir geliştirici olarak sektörde yeni nesil donanımlara yakın bir isim. En azından onun fikrine göre PS5 doğru bir başlangıç yapacak.