Sony PSP tamir hizmetlerini Japonya’da sonlandırıyor

PlayStation Portable artık tarihin derinliklerine doğru gömülüyor ve Sony tabuta son çiviyi çakmak üzere. Sony 30 Eylül 2019 tarihinden itibaren Japonya’da PSP-3000 modelinin tamir hizmetlerini resmen sonlandıracağını açıkladı. Bölgedeki kullanıcılar ihtiyaç duymaları belirtilen tarihe kadar halinde sistemlerini gönderebilecekler.

Sony’ye göre bu kararın nedeni gerekli onarım parçalarının yetersizliğinden kaynaklanıyor. Şirketin tamir hizmetini durdurması üzücü olsa da artık kaçınılmaz bir durum. Onarım taleplerini 30 Eylül’den önce yapan kullanıcıların PSP cihazlarını servise göndermek için 7 Ekim’e kadar zamanları olacak. Servise gidip başvuranların onarımları da 30 Eylül’de sona erecek.

PSP’nin 3000 modeli ilk kez 2008 yılında piyasaya sürüldü, Sony tarafından konsola gelen son model (PSP Go dışında) oldu. Ardından PlayStation Vita gelmesine rağmen PSP birçok oyuncunun gözdesiydi. Cihaz sahipleri el konsollarını hala kullanmayı düşünüyorlarsa sistemlerini tamir etmenin bir yolunu bulmaya başlamalılar.

Sony yakın zamanda Japonya’da Vita üretimini sonlandırdığını açıklamıştı. Şirketin odağında artık yeni nesil konsollar var ve PS VR’ın bile daha arka planda olması yeni el konsolları için umutları şimdilik söndürüyor. Aradan geçen 10 yılı aşkın sürede tamir hizmeti verilmesi şık bir hamle olsa da bir cihazın daha sonuna gelmenin hüznünü yaşayanlar vardır.

Aramızda hala PSP kullananlar var mı? Fikirlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.