Sony’den oyunların yükleme ekranlarını kaldıracak yeni patent!

Sony oyunlardan yükleme ekranlarını ekranları kaldırmaya yardımcı olacak yeni bir teknoloji için patent kaydetti. Yeni önyükleme teknolojisi PlayStation 5’te de kullanılabilir.

Yeni patent “akıcı bir oyun deneyimi için oyun yazılımını dinamik olarak yükleyecek sistem ve yöntem” olarak tanımlanıyor. Yani yükleme ekranlarını önlemek için verileri önceden yükleyen bir teknoloji denebilir. Patent sistemin oyuncunun karakterini izleyebileceğini ve yeni seviyeleri yükleyerek hazırlık yapmak için bu bilgileri kullanabileceğini belirtiyor.

Sony’nin yeni önyükleme patentin algoritması şu şekilde:

“Oyun ortamıyla ilişkili bir yükleme sınırı tanımlanır. Oyun ortamındaki bir karakterin pozisyonu izlenir. Bir diğer oyun ortamına karşılık gelen talimatlar, karakter yükleme sınırını geçtiğinde oyunun kesintiye uğramayacağı şekilde bir belleğe yüklenir.”

Aslında oyun şu anda yüklü olan ortamın sınırına yaklaştığınızı tespit ederse, bir sonraki ortamı bekleme bellek modülüne yükleyecek. Sınıra ulaştığınızda sizi yükleme ekranıyla karşılamak yerine bir sonraki sahneyi anında görüntüleyebilecek.

Sony’nin yeni nesil PlayStation 5 konsolunun SSD diskle geleceği düşünüldüğünde şaşırtıcı bir patent olmadığını söyleyebiliriz. Xbox Scarlett’in de yükleme sürelerini önemli ölçüde azaltacağını belirten bir SSD kullandığı ortaya çıkmıştı. Ancak Sony bu patentle birlikte oyunlarda yükleme sürelerini tamamen kaldırabilir.

Sony‘nin yeni patentinin yükleme ekranlarını “tamamen” kaldırmayacağını da belirtelim. PS5’in açılış sırasındaki ilk yükleme ekranından ziyade, oyunu kesintiye uğratan ekranlar kastediliyor. Aslında şu anki teknolojiyle hiç yükleme ekranı olmayan oyunlar göreceğimizi sanmıyoruz, ancak oyun içi yüklemeleri rahatlatılarak daha akıcı bir oyun deneyimine kavuşabiliriz.

Yeni nesil PlayStation 5 hakkında şimdiye kadar elde ettiğimiz tüm bilgilere buradan erişebilirsiniz.