Sony PlayStation 5 üzerinde çalıştığını doğruladı!

Sony, yeni nesil nesil konsolunu PlayStation 5 olarak adlandırmasa da üzerinde çalıştığını doğruladı.

Sony’ye göre yeni nesil donanımın zamanı geldi

Financial Times‘a konuşan Sony CEO’su Kenichiro Yoshida, “Bu noktada, yeni nesil bir donanımının olması gerektiğini söyleyebilirim” dedi. Yoshida yeni konsolun ismini veya bu donanımın hangi formda olacağını açıklamadı.

Sony’nin yeni bir konsolda geliştirmeye başlaması büyük bir sürpriz değil. En azından yeni nesil konsollar için oyunlar duyurulmaya başlamışken. Ancak Sony, muhtemel PlayStation 5 konsolu üzerinde çalışmakta olduğunu doğrulayarak, resmi duyurunun beklenenden daha yakın zamanda geleceğinin sinyallerini verdi.

FT, kaynaklarının yakında çıkacak olan konsolun PS4‘ten büyük bir değişimi temsil etmeyeceğini ve temel mimarinin benzer olacağını söylediğini bildirdi.

PlayStation 5 playstation 5

Nintendo’nun hibrit Switch konsolunun başarısını ve oyuncuların internete bağlı herhangi bir cihazda oyun oynamalarına izin vermeyi amaçlayan Microsoft’un Project xCloud duyurusunu takiben, Sony’nin benzer yaklaşımlar yapabileceği konusunda spekülasyonlar başladı.

PlayStation 5 sızıntılarla gündeme geliyordu

PlayStation 5 söylentileri yakın zamanda yükselmeye başlamıştı. Bazı sızıntılara göre konsolun mimarisi ve bazı özellikleri ortaya çıktı. Pazar ve araştırma analistleri konsolun 2020‘de piyasaya sürüleceğini öngörüyor.

Ayrıca Bethesda Softworks E3 2018’de gelecek nesil konsollar için geliştirdiği ilk oyunu Starfield‘ı duyurmuştu. Şirket konsolu için yayınlanacak oyun için kısa bir tanıtım videosu da yayınlandı. Bazı söylentiler 2019’u işaret etse de Sony yeni donanım için acele etmeyebilir, zira şirket PS4 ile hala istikrarlı rakamlar ve yüksek kar elde ediyor.

Yeni nesil konsol söylentileri sadece PlayStation 5 etrafında dönmüyor. Xbox’ın bir sonraki konsolunun, Scarlett kod adıyla geleneksel donanım ve “akış kutusu” (streaming box) olmak üzere iki formda geleceği düşünülüyor. Nintendo da görünüşe göre gelişmelere seyirci kalmayarak gelecek yıl için bir Switch atağı planlıyor.

PlayStation 5 için gelecek duyuru ve güncellemeler için takipte kalın!