Sony konsol pazarında liderliği Nintendo’ya kaptırabilir

Araştırma şirketi Strategy Analytics, 2019 tarihli Global Oyun Konsol Pazarı tahmin raporunu yayınladı ve Nintendo‘nun 10 yıl sonra ilk kez konsol pazarındaki liderliği Sony‘den devralması bekleniyor.

Rapora göre, Nintendo Switch‘in gelecek yıl yaklaşık 17.3 milyon adet satış yapacağı tahmin ediliyor. Sony, 17.1 milyon PlayStation 4 ve PS4 Pro konsolu ve Microsoft ise yaklaşık 10 milyon Xbox One ve Xbox One X konsolu satması bekleniyor.

Sony şu anda piyasadaki liderliğini sürdürüyor ve konsolların yaklaşık %50’sini Sony cihazları oluşturuyor. Ayrıca Sony’nin kullanımdaki konsollarının %84’ünü PS4 ve PS4 Pro olduğu belirtiliyor.

Global konsol piyasası, bugüne kadarki en yüksek seviyesine ulaşarak, 2018’de 46.1 milyon cihaz sattı. Konsol alımları yeniden yükselişe geçti. Kuzey Amerika’da evlerin 45’i en az bir konsola sahipken ve Batı Avrupa’da bu oran %20. Bu yıl aynı zamanda konsol sektörünün değerinde de bir artış kaydedildi ve 15.4 milyar $’a yükseldi. Bu rakam 2017 yılına göre %7.6’lık artışı gösteriyor.

Fortnite Sony PS4, Microsoft Xbox One , Nintendo Switch sony

Ancak, gönderim rakamları ve fiyatların düşmesi nedeniyle gelirlerin 2019’da normal olarak düşmesi bekleniyor.

Strategy Analytics ilginç bir şekilde, satışların yeni nesil PS5, Xbox ve Switch konsol yükseltmelerinin gelirleriyle 2023 yılına kadar 2018 seviyelerine dönmesi bekleniyor.

Beklentilerin aksine, global TV oyun konsolu pazarı hareketli kalmaya devam ediyor. Birçok uzman, bulut oyunlarının ortaya çıkmasından mobil cihazların egemenliğine ve VR’nin gelişine kadar çeşitli nedenleri öne sürerek geleneksel konsollarda düşüş beklerken, durum öyle olmadı.

Yeni nesil konsolların gelişim süreçleri devam ediyor ve Sony, Microsoft ve Nintendo arasındaki savaş durulmuyor. Ancak işin ilginç tarafı konsol üreticileri yeni nesil cihazları için sessizliklerini koruyor ve bu konuda hiçbir girişim göstermiyor.