FromSoftware: PS VR beklediğimizden daha kısıtlayıcıydı

Dark Souls geliştiricisi FromSoftware görünüşe göre uzun süre PS VR oyunu yapmayacak. En azından şimdiki nesil cihazda.

E3 2019’da Destructoid‘e konuşan yapımcı Masanori Takeuchi, FromSoftware’in başka VR oyunu planı olmadığını açıkladı. Geliştirici geçtiğimiz yıl diğer oyunlardan çok farklı bir deneyim sunan, PS VR’a özel Déraciné‘yi yayınlanmıştı. Oyun yayınlandıktan sonra hakkında pek bir şey duymadık.

Déraciné’de gözlerden uzak bir yatılı okulda peri olarak varlığınızı kanıtlayarak, keşfedilmemiş bir dünyayı gezerken öğrencilerle özel bir bağ kuruyorsunuz. Hikayenin gizemini çözerken zamanda yolculuk yapacak ve talebelerin kaderlerini değiştireceksiniz. Gizem türünde kesinlikle ilgi çekici bir yapım.

Takeuchi yine de ekibin PS VR ile çalışmayı beklenenden daha sınırlayıcı bulduğunu söylüyor:

“Déraciné’yi yaptığımızda, donanım aslında beklediğimizden biraz daha sınırlayıcıydı. PSVR’ı kullanmak istediğimiz şeyleri o zamanki donanım ve teknik bilgilerimizle tam anlamıyla hazırlayamadık ve gösteremedik.

Belki biraz bekleyip PS5 veya yeni nesil donanımlarla neler olacağını, nasıl bir performans alabileceğimizi ve donanımda neler yapabileceğimizi görüp karar vereceğiz.”

PS VR, 4 milyon satışa ulaşmasına rağmen piyasaya sürülmesinden bu yana mücadele verdi. Çünkü konsolların yanında yaşattığı deneyimle kendisini pazarlaması zor oldu. Platformu potansiyelinden uzak tutan birçok teknik sınırlama var. Gözlük setiyle birlikte gelen kablo karmaşası, düşük çözünürlük ve kameranın dengesizliği daha çok yolu olduğunu gösteriyor.

Sony zaten PS5’in şimdiki nesil PS VR’ı destekleyeceğini açıkladı. Ancak şirketin yeni nesil cihaz üzerinde çalıştığı konusunda bazı ipuçları var. Önümüzdeki birkaç yıl içinde yeni nesil VR setinin geleceğini umuyoruz.