PlayStation 5’in tasarımına dair tüm detaylar

Sony’nin yeni nesil konsolu PlayStation 5 (PS5), bu yılın sonlarına doğru hayatımıza girecek. Konsol devi, bugüne kadar yaptığı etkinliklerle PS5’in tasarımından özelliklerine, platforma gelecek oyunlara kadar birçok yeniliği ortaya koydu.

Sony’nin 11 Haziran’daki Oyunun Geleceği etkinliğinde PS5’in tasarımını ortaya çıkması büyük bir sürpriz oldu. Ayrıca disk sürücüsü olmayan sadece dijital bir konsol olan PS5 Digital Edition‘ın ortaya çıkması da beklenmedik bir hamleydi. Sony, PlayStation 5’in fiyatını ve çıkış tarihini hala açıklamamış olsa da, lansman öncesinde PlayStation 5 hakkında hemen hemen her şeyi biliyoruz. İşte PS5’in şimdiye kadar açıklanan tüm özellikleri:

İlk bakışta PlayStation 5’in tasarımı

playstation 5, ps5, tasarım playstation 5

Uzun süren bekleyişin ardından PlayStation 5’in tasarımı sonunda ortaya çıktı. Dualsense kontrol cihazıyla uyumlu olan siyah, beyaz ve mavi renk tonlarında karşımıza çıkan konsol oldukça şık bir görünüme sahip.

PlayStation 5’in tasarımı, dikey olarak sergilenmesine rağmen, tasarım çizgisi PC görünümlü Xbox Series X‘ten çok uzak. PS5, oldukça uzun bir konsol olduğu için sabit kalmasına yardımcı olan dairesel bir tabana sahip, ancak konsol yine önceki nesillerde olduğu gibi yatay olarak da kullanılabilecek.

playstation 5, ps5, tasarım playstation 5

PlayStation 5 iki farklı versiyonla karşımıza çıktı ve biri optik disk sürücüsü içerirken, diğerinde disk sürücüsü bulunmuyor. Tasarımları neredeyse aynı olsa da PS5 Digital Edition, disk sürücüsünü barındıran sağ alttaki çıkıntı olmadan daha doğal ve daha ince bir görünümle karşımıza çıkıyor.

PS5 şimdiye kadarki en büyük konsol olacak

playstation 5, ps5 playstation 5

PlayStation 5’in disk sürücüsünden yola çıkarak yapılan tahminlere göre, Sony’nin yeni nesil konsolu yaklaşık 35-36 santimetrelik bir yüksekliğe sahip olacak. Konsol devi, bir sonraki donanımının neden şimdiye kadarki en büyük konsol olarak geldiğine açıklık getirdi.

PS5, ısınma sorunlarının önüne geçebilmek için büyük tasarlandı

playstation 5, ps5 playstation 5

PlayStation kullanıcı arayüzü tasarımı başkanı Matt MacLaurin’e sistemin neden bu kadar büyük ve hantal olduğu sorulduğunda MacLaurin, “sıcaklık” cevabını verdi. MacLaurin, “Şimdiki nesil donanımlar adeta küçük süper bilgisayarlar. 7 nm işlemi, güç için inanılmaz bir ısı verimi sağlasa da, güç aşırı yüksek.” dedi.

PlayStation 5 için farklı renk seçenekleri yolda

Sony, PlayStation 5’i sadece beyaz renkli versiyonuyla tanıttı ve bunun en büyük sebeplerinden biri Dualsense kontrol cihazının da beyaz olarak karşımıza çıkmasıydı. Ancak Playstation CEO’su Jim Ryan, konsolun farklı renk seçenekleriyle geleceğini belirtti. Ryan’a gösterilen beyaz versiyon, PS5’in kademeli olarak kullanacağı birçok renk şemasından sadece biri olacak.

Xbox Series X kule gibi görüntüsüyle çok daha farklı bir tasarım sunacak olsa da, PlayStation 5 tıpkı logosunda olduğu gibi çizgisinden ödün vermedi. Sony‘nin yeni konsolu, dünya çapındaki geniş oyuncu topluluğu için önceki nesillerdeki tanıdık kimliğini koruyor.

PS5’in tasarımını ortaya koyan tanıtım videosu: