PS5’in SSD sürücüsü oyunların boyutunu ve yükleme süresini düşürecek

Mark Cerny, Wired ile yaptığı röportajda PlayStation 5’in ismi, çıkış tarihi ve kontrol cihazı da dahil olmak üzere konsol hakkında bazı ayrıntıları ortaya çıkarmıştı. Belki de en ilginç özelliklerden biri PS5’in SSD sürücüsü ve yeni depolama sisteminin oyunların yüklenmesinde ve kurulmasında yardımcı olacağı düşünülüyor.

PS5’in sistem mimarı Mark Cerny, Nisan ayında yeni nesil konsolun SSD’ye sahip olacağını ve yükleme noktasında PS4’e göre daha fazlasını sunacağını onaylamıştı.

Peki bir SSD normal bir sabit diskin yapamadığı neleri yapabilir? Cerny, SSD’nin neden standart bir sabit disk sürücüsüne kıyasla önemli avantajlara sahip olduğunu tam olarak açıkladı. Yeni başlayanlar için en önemlisi SSD’ler dönmüyor ve bu aslında büyük bir değişim. Standart sabit sürücülerde verilerin okunması için içindeki diskin dönmesi gerekir. Döndüğü her seferde bir yığın veri toplayabilir. Ancak doğru verileri bulmak için disk dakikada binlerce kez dönmesine rağmen iğnenin verileri bulması zaman alabiliyor.

Cerny bazı oyunlardaki verilerin sabit sürücünün almaya devam etmesini sağlamak için boyutun iki katına çıkarılması gerektiğine işaret ediyor. Bu nedenle günümüz oyunlarında gördüğümüz büyük dosya boyutları ortaya çıkıyor. Hatta Spider-Man’de bazı verilerin 400 kata kadar çoğaltıldığı belirtiliyor. SSD’lerdeki sistem çok daha farklı olduğundan yinelenen verilere gerek kalmadan bir kerede daha fazlası yüklenebiliyor. Geliştiriciler için bu çok anlamlı bir değişim. Cerny daha küçük oyun ve yama boyutlarının ve/veya daha büyük ve ayrıntılı dünyaların yolda olduğuna inanıyor. Ayrıca PS5’te yükleme süreleri de önemli ölçüde azalacak.

PS5’in oyun yükleme işlemi de farklı ve bunun nedeni de yine SSD’ler. Konsolunuza ne kurmak istediğinizi seçmenize ve yüklemenize olanak tanıyarak oyunları bölmeyi sağlayacak. Örneğin; sadece oyunun çok oyunculu kısmını kurarak tek oyunculu hikayesini başka bir zaman kurabileceksiniz. Ya da eskisi her şeyi yükleyebilecek ve tek oyunculu modu bittiğinde silebileceksiniz. Geliştiriciler de PS5 ve SSD’nin oyunlar için neler yapabileceği konusunda heyecanlılar. Daha önce birkaç stüdyo ve geliştirici yeni depolama sistemiyle ilgili açıklamada bulunarak övgüyle bahsetmişlerdi.

PS5‘in SSD’leri hakkında önemli bir soru daha aydınlatılmayı bekliyor. Yeni konsollar ne kadarlık depolama alanı sunacak? PlayStation 4 konsolları 500 GB ya da 1 TB’lık seçeneklere sahip ancak SSD’ler hala normal sabit disklere göre biraz daha pahalı. Görünen o ki, bu sorunun cevabını ilerleyen zamanlarda alacağız.

Sony’nin yeni nesil konsolu PS5 hakkında tüm haber ve duyurulara buradan erişebilirsiniz.