PS5 ve yeni Xbox disksiz olmayacak, kartuş kullanılabilir – Söylenti

Gelecek nesil oyun donanımları yaklaşırken, söylentiler ve spekülasyonlar dinmiyor ve herkes alıcıları açık şekilde bekliyor. Yaklaşan PlayStation 5 konsolu hakkında fazla bilgiye sahip değiliz, ancak geliştiricilerden sistem hakkında fikirler gelmeye devam ediyor. Söylentilerden biri PS5 sisteminin disksiz olacağını, yalnızca dijital bir platform sağlayacağını ve kararlı bir internete sahip olmayan (ya da hiç interneti olmayan) kullanıcıları eski donanıma yönlendireceğini belirtiyordu.

Cradle Games’in teknik yöneticisi Marc-André Jutra, Gaming Bolt ile yapılan röportaj sırasında sadece dijital bir sistemin gelecek nesil için uygun olacağını düşünmediğini söyledi. Çünkü günümüzde hala birçok kullanıcı iyi bir internet bağlantısına sahip değil:

Disksiz versiyonların birgün geleceğini düşünüyorum, ancak yeni nesil için hala diskli versiyonlar olacağını düşünüyorum. Bunun birkaç nedeni var: Herkesin interneti yok ve olsa bile çoğu insan oyun başına 80 GB indirmek için yeterli bant genişliğine sahip değil. Şimdiki oyunlar çok yüksek boyutlu. Herkes oyun ve yamaları indirmeyi göze alamaz, hala bant genişliği olan internet sağlayıcıları var. Burada bant genişliği sorunlarımız varsa, bunun diğer ülkelerde daha kötü olabileceğini hayal edebilirsiniz.

Gördüğüm ikinci sorun; diski olmayan bir konsol versiyonuna giderseniz, o zaman GameStop neden bu konsolları satsın? Bütün pazar, oyunları kar amacıyla satıyor. Yani onlara “hey, kâr etmeyen konsolumuzu satabilirsiniz ve oyun satmayacaksınız.” diyorsunuz. Bu yüzden disklerin gelecek nesilde bittiğini göreceğimizi sanmıyorum. Ama bittiğini görmek istediğim bir şey var. Şu anda Blu-ray disklerle ile ilgili sorunlarımız var ve yüklenmeleri yavaş. Bu yüzden son nesil konsollar uzun yükleme süresine sahip ve kurulması gereken oyunlarınız var.

Buraya kadar söyledikleri alışıldık yorumlar, fakat bundan sonra söylediği şey ilginçti. Jutra, PS5’in disklerin yerine kartuşları veya USB anahtarlarını kullanabileceğini ve Blu-Ray’lerin yazdırılmasını doğru şekilde yapmanın zaman aldığını gördüğünü belirtti. Öte yandan USB anahtarlarına yazmak çok daha hızlı. Ayrıca PS5’in gelişiyle birlikte pahalı kartuşlardan doğacak sorunların çözülmesi gerekeceğini, ancak önerisinin uygun bir seçenek olacağını ekledi.

PS5’in diskleri bitirmesi muhtemel görünmüyor. En azından kartuşlar için. Ancak PS5 ve yeni Xbox yaklaşırken yeni yaklaşımlar görmek güzel. Disksiz sistemler dayanaksız bir söylenti ve konsol oyunlarının tamamen dijitalleşmesi için daha zamanımız var gibi görünüyor.