Novarama geliştiricisi PS5’in SSD performansını yorumladı

Invizimals serisi ve Killsquad’ın arkasındaki geliştirici Novarama’dan Ricardo Seligmann gelecek nesil PlayStation’ın katı hal sürücüsü (SSD) hakkında konuştu ve yükleme sürelerini gözle görülür derecede azaltacağını söyledi. PS5’in sistemin performansını büyük ölçüde artırması beklenen SSD sürücüsü tartışmasız sistem hakkında bildiğimiz en heyecan verici özelliklerden biri. Son dönemde birçok geliştirici yeni PlayStation konsolunun özelliklerini ve işlem gücünü vurgulayarak heyecanını dile getiriyor.

Seligmann’a göre PS5, SSD’den aldığı güçle içerikleri hızlı bir şekilde yükleyecek, yükleme ekranlarını sinir bozucu olmaktan çıkaracak ve performanstan ödün vermeden daha fazla düşman, parçacık efekti ve ortam yüklememize izin verecek. Seligmann sistemin SSD ile daha çeşitli ve ilgi çekici oyun dünyalarının kapılarını açacağını sözlerine ekledi.

Sony’nin sistem mimarı Mark Cerny Nisan ayında yeni nesil PlayStation hakkında kayda değer bilgiler vermişti ve artık sistemden ne bekleyeceğimizi daha net görüyoruz. Tabii ki PS5 sadece SSD sürücüsüyle öne çıkmıyor. Donanımın 8K çözünürlüğü desteklemesi, ışın izleme teknolojisini içermesi ve PS4 oyunlarıyla geriye dönük uyumluluk sağlaması da dikkat çeken özellikler arasında.

PlayStation 5 son dönemde sıkça konuşulsa da sistem hakkında hala birçok detay perde arkasında. Sony cihazın çıkış tarihi, fiyatı ve geriye dönük uyumluluğun nasıl çalışacağı noktalarında detay vermedi. Şirket muhtemelen sistemi hala geliştiriyor ve ileride daha fazlasıyla karşımıza çıkabilir. PS5 tahminlere göre Xbox Scarlett ile birlikte 2020’nin sonlarına doğru gelecek ancak bu resmi olarak onaylanmadı.

Geliştiricilere göre PS5 yükleme süreleriyle öne çıkacak ve umuyoruz ki donanım piyasaya sürüldüğünde performansı yapılan açıklamalarla örtüşür. Sony’nin yeni nesil konsolu için gelecek tüm haber ve güncellemeleri buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak: Gaming Bolt