PlayStation 4 Pro yenilenen modeliyle artık daha sessiz!

PlayStation 4 Pro hayatımıza gireli yaklaşık iki yıl geçti ve Sony konsolun güncellenmiş versiyonunu sessiz sedasız piyasaya sürdü. Model numarası CUH-7200 olan yeni PlayStation 4 Pro‘nun, daha önce jet motoru desibel seviyelerine ulaştığı bildirilen önceki versiyondan önemli ölçüde daha sessiz olduğu söyleniyor.

Eurogamer, incelemesinde yeni CUH-7200 modelini, CUH-7100 modelinin yanı sıra lansman modeliyle karşılaştırdı. Yeni modelin ilk modele göre biraz ısındığı görülürken fanın çok daha sessiz çalıştığı görülüyor. Yine de Xbox One X kadar sessiz değil.

PlayStation Pro 4 daha sessiz, ancak…

PlayStation 4 Pro güçlü bir konsol olmasına rağmen çoğu zaman ‘jet motoru’ etkisi olarak adlandırılan çok fazla gürültü üretebiliyor. Yapılan incelemeye göre, Sony PlayStation 4’ün yeni CUH-7200 modelinin en yüksek ses seviyesi 48 desibel ve lansman modelinin 55 desibellik seviyesine göre daha sessiz. Önceki CUH-7100 modeli ise 50 desibel değerine ulaştı.

PlayStation 4 Pro sıcaklık değerleri playstation 4 proYeni PlayStation 4 Pro modeli daha önceki sürümlerden daha çok ısınırken, lansman modeli ise bu konuda en başarılısı. Yukarıdaki testte CUH-7200 modeli 52.1 dereceyi görürken, ilk lansman modeli 47.3 derece ile çıkardığı sesin hakkını veriyor. Sony bu hamlesiyle gürültülü soğutma teknolojisini daha yeni modellerde kaldırmaya çalışıyor gibi görünüyor.

Konsoldaki önemli bir diğer değişiklik ise yeni güç adaptörü. İlk PlayStation 4 Pro modeli, Sony’nin PlayStation 3‘te kullandığı standart kabloyu kullanırken yeni model, Xbox One X, Xbox One S ve PS4 Slim ürünlerine benzer şekilde figure 8 adaptör kullanıyor. Donanımsal iyileştirmelerin dışında yeni modelde daha fazla yenilik bulunmuyor. PlayStation 5 beklentisine girdiğimiz şu günlerde yeni PS4 Pro modelinin çıkması kullanıcıları hayal kırıklığına uğratmış olabilir.

CUH-7200 model numarasına sahip yeni PlayStation 4 Pro‘nun sadece Red Dead Redemption 2 paketiyle sunulacağını belirtelim. Yeni modellerin yıl sonuna kadar satışa çıkması bekleniyor.