PlayStation 4, PS2 gibi 100 milyon satışa ulaşma yolunda!

Sony’nin 2018 3. çeyrek mali raporunu yayınlanmasının ardından, analistler şirketin performansını yakından inceliyor ve önemli verileri yorumluyor. PlayStation 4 satışları dünya çapında 90 milyonu geçtiğinden beri 100 milyon rakamı dillendiriliyor ve PS2 ile aynı zaman diliminde bu hedefe ulaşılabilir.

PlayStation 4, 31 Aralık 2018 itibarıyla 94.2 milyonu aşarak en yakın rakibi Nintendo Wii‘den daha hızlı bir satış performansı sergiliyor. İşte popüler konsolların satışa sunulduktan sonraki ilk 72 ay boyunca performansları:

PlayStation 4 satışları 100 milyon yolunda playstation 4

İstatistiklerin yanı sıra yapılan son anketlere göre, birden fazla konsol modeline sahip olan insanların sayısında artış görünmeye başlandı. Ankete katılan Nintendo Switch sahiplerinin yüzde 50’den fazlası PlayStation 4’e de sahip olduklarını bildirdi.

PlayStation 4 satışları artık doğal olarak yavaşlıyor ve oyuncular heyecanla PlayStation 5 duyurusunu bekliyor. Bununla birlikte Sony yazılım satışlarındaki başarısıyla, yıllık gelirinde %10’luk bir artış sağladı. Üçüncü çeyrekte 87 milyondan fazla yazılım satıldı ve bunların %37’si tam oyun indirmelerini kapsıyor. Donanım tarafında, PS4 üçüncü çeyrekte 8.1 milyon adet sattı.

Sony’nin raporunda Oyun ve Ağ Hizmetleri bölümü için yıllık tahmini değişmedi.