PlayStation 5 Uzaktan Oynatma ve PS Now hizmetlerini kullanacak

Gelecek nesil oyunlar ve kullanacakları teknolojiler gündeme gelmeye başladı ve Sony artık daha fazlasıyla karşımıza çıkıyor. Şirketin Kurumsal Strateji Toplantısında akış hizmetlerinin geleceği hakkındaki ayrıntılara kısaca değinildi. Bu detayların yanı sıra PlayStation Now ve Uzaktan Oynatma (Remote Play) gibi özelliklerin Sony yeni nesil konsolu PlayStation 5‘e geleceği doğrulandı.

Toplantıda, Sony CEO’su ve Başkanı Kenichiro Yoshida, PlayStation’ın geleceği için “sürükleyici” ve “kusursuz” olmak üzere iki anahtar kelimenin önemini vurguladı. PlayStation Streaming görünüşe göre; PlayStation Now ve Remote Play’i barındıran bir terim ve en önemlisi kusursuzluk yönüne odaklanacak. Bu özelliklerin devam eden evrimi, gelecek nesil PlayStation 5 konsoluna yansıyacak, ancak şirket bu konuda henüz somut bilgiler sunmadı.

Ancak, ufukta ve daha ötesinde neler olabileceğine dair bir ipucu daha var. Sony, PlayStation Now‘ı PlayStation konsoluna sahip olmayanlar için de erişilebilir hale getirmek istiyor. Tabii ki bu, bazı teknolojilerin birleşmesini gerektiriyor. Şirketin Microsoft ile kurduğu ortaklığın akış teknolojileri yönündeki ilerlemeye yardımı olabilir mi?

PlayStation Streaming’in yeni nesil için uygulanmasının yanı sıra, Sony’nin bu hizmetler için uzun vadeli hedefleri de dikkate değer. İlk olarak, şirket Remote Play‘i Android cihazlarda daha yaygın olarak kullanılabilir yapmak istiyor. Sony, PlayStation Now‘daki kullanıcı deneyimini de değerlendiriyor ve oyuncuların hizmette en çok nelere önem verdiğiyle ilgili veriler topluyor. Örneğin; kilit hedeflerden biri gecikmeyi en aza indirmek. Aynı şekilde akış hizmetinde yer alacak AAA oyunların sayısını arttırmak da olabilir.

PlayStation Now çok fazla gündeme gelmese de gün geçtikçe başarısını katlıyor. Hizmetin 2014 yılında sunulmasından bu yana, akış hizmetinin abone sayısı ortalama %40 oranında arttı. Hizmet gelişip yaygınlaştıkça, PlayStation 5’in de yardımıyla ivmesini arttırabilir.

Son olarak, bugün şirketin PlayStation 5 ve PS4 Pro’nun yükleme sürelerini kıyaslandığı görüntüler ortaya çıktı. PS5’in şaşırtıcı derecede hızlı performansını buradan izleyebilirsiniz.