PlayStation 5 daha uyarlanabilir ve özelleştirilebilir olacak

Yeni nesil konsollar hakkındaki söylentiler hem Sony hem de Microsoft tarafında ortaya çıkan ipuçlarıyla devam ediyor. PlayStation 5 ve Xbox Scarlett‘in geleceğini biliyoruz, ancak ne zaman hayatımıza girecekleri ve ne tarz yenilikler sunacakları gizemini koruyor. Şimdiye kadar gelen sızıntılar PS5’in donanımına ve geriye dönük uyumluluğuna yönelikti, ancak ortaya çıkan yeni bir patent çok daha özelleştirilebilir bir platformun yolda olduğuna işaret ediyor.

YouTuber ‘Skullzi’nin Sony’nin iş ilişkileriyle ilgili detaylara yer verdiği yeni videosu alınan yeni bir patent hakkında ve PlayStation 5‘in temelde kendisini programlayan bir algoritması olduğunu gösteriyor.

Peki bu tam olarak ne anlama geliyor? İşte ortaya çıkan son patentin potansiyel olarak açığa çıkarabilecekleri:

  • Kullanıcı deneyimine özel oyun arayüzü
  • Oyuncu oyun tarzına göre okuma, analiz etme ve değiştirme: Yetenek seviyesi
  • Oyun deneyimi bireysel olarak evrim geçiriyor

PlayStation 5 hakkındaki bu yeni bilgiyi ilginç kılan şey; platformun geliştiriciler için tam bir oyun özelleştirme özelliği sunabilme ve oyunlar aracılığıyla kullanıcılarla etkileşime girebilme potansiyeli. Açık dünya RPG’leri eskisinden çok daha etkili olabilir ve Red Dead Redemption‘ın karma sistemi ve Mass Effect’in Renegade / Paragon sistemi gibi davranışsal kalıplara dayanan oyunlar olacak.

Patente göre; PS5 çeşitli oyunlardan elde edilen verilerin diğer oyunlarda her bir oyuncu için uyarlayabilir, deneyimli veya yetenekli oyuncular için eğitim modlarını otomatik olarak kaldırabilir veya yeni başlayanlar için hedefleme yardımı veya başka yararlı özellikler ekleyebilir. Patent oldukça uzun bir metne sahip Google Patents üzerinden inceleyebilirsiniz. İşte Skullzi’nin PlayStation 5 için bazı bulgularını anlatan videosu:

Ortaya çıkan diğer söylentiler ve ipuçları arasında PlayStation 5’in VR ve geriye dönük uyumluluğa odaklanma ihtimali var. Kısaca ufukta oyuncuları heyecan verici özellikler bekliyor.

Şu anda PlayStation 5 ve yeni Xbox konsolu en büyük bilinmezlik ne zaman ortaya çıkacakları. Ancak bu yıl Microsoft kanadından resmi bir açıklama yapılması bekleniyor.