Konsol modlama ve kayıt dosyası düzenleme Japonya’da artık yasa dışı!

Japonya’da hile ile mücadele etmek amacıyla yapılan Haksız Rekabeti Önleme Yasası’ndaki yeni bir değişiklik, özellikle konsol modlama ve kayıt dosyalarının düzenlenmesi gibi bazı faaliyetlerinin önünde ciddi bir engel oluşturuyor. Değişimin başlangıcı hala araştırılsa da, şimdiden en az iki ürünün satışını etkiledi.

Modlama ve emülasyon topluluklarındaki Japon olmayan kullanıcılar hala tam olarak ne olduğunu çözmeye çalışıyor olsa da, bazı ayrıntılar var (Değişiklik çok yeni görünüyor). Libretro API ve RetroArch yazılımlarında geliştirici olan Brad Parker, şu ana kadarki en önemli referans noktası oldu. Parker’a göre aşağıdaki uygulamaların yasa dışı olduğu anlaşılmakta:

  • Oyun kayıt dosyalarını değiştiren araç ve yazılımların dağıtımı
  • Ürün anahtarlarını veya seri numaralarını çevrimiçi olarak satmak (gayri resmi)
  • Oyun kayıtlarını değiştirme veya konsol modlama hizmetleri

Konsol modlama, eskiden içe aktararak oyun oynama (modern konsollar bölgeden bağımsız) gibi işlemlerle yapılırken günümüzde yaygın değil. Ancak modlama özellikle retro oyun topluluğunun büyük bir bölümünü oluşturuyor ve eski donanımların yeni TV ve monitörlerde düzgün bir şekilde çalışmasını sağlıyor.

PS4 Cyber Gadget konsol kayıt düzenleyicisi konsol

Oyun kayıt düzenleme hizmetlerinin, Cybergadget‘in (Pro Action Replay ile birlikte) popüler PS4 kayıt düzenleme yazılımıyla artık yasal olarak satılamadığı ve kullanımdan kaldırıldığı anlaşılıyor.

Şimdilik kanunun, espor rekabetini engelleyen donanım modifikasyonu gibi şeyleri engellemek için sorunla ilgili olmayan diğer faaliyetleri yanlışlıkla yasakladığı bir durum gibi görünüyor. Bununla birlikte, yasanın hizmetleri etkilediğine dikkat çekiliyor, ancak kimsenin kendi konsolunu veya donanımını modlamasını engellemiyor.