PS Vita oyunlarındaki kolay kupalar satışlara yardım ediyor

PS Vita oyunlarındaki kolay kupalar satışlara yardım ediyor
Kupa verileri izleme sitesiTrueTrophiestarafından yayınlanan raporlar, kolay kupalarla oynanan oyunların PS Vita'yı canlı tutmaya yardımcı olduğunu belirtiyor. Sitenin yazısındaki PS oyun verileri 2018'deki ilk 10 oyundan 7'sinin,...

Kupa verileri izleme sitesi

TrueTrophies

tarafından yayınlanan raporlar, kolay kupalarla oynanan oyunların PS Vita'yı canlı tutmaya yardımcı olduğunu belirtiyor. Sitenin yazısındaki PS oyun verileri 2018'deki ilk 10 oyundan 7'sinin, özellikle hızlı ve kolay kupa listelerine sahip olduğunu açıklıyor.

İlk olarak, PS Vita ve PlayStation 3 oyunlarının Mart 2019 itibariyle aylık ücretsiz PS Plus Oyunları listesinde görünmeyeceğini belirtildi. Birkaç ay önce Sony bir adım daha ileriye giderek, Kuzey Amerika ve Avrupa'da, fiziksel PS Vita oyunlarının üretimini Mart 2019'da durduracağını açıkladı. Dijital mağaza hala ayakta ve süresiz olarak çalışacak olsa da, mevcut mali yılın sona ermesi Vita için sonun başlangıcını gösteriyor.

PS Vita oyun kupalar veriler

PS Vita'daki kupa tamamlama süresi ve yüzdesi ters orantılı

Bu grafikler her yıl PS Vita'da yayınlanan en iyi elli oyundaki iki faktörün kademeli olarak ilerlediğini gösteriyor. İlk olarak, belirli yıllarda piyasaya sürülen en popüler oyunlar, ortalama olarak tamamlanmak için giderek daha kolaylaşan kupa listelerine sahip.

Yani oyuncular kolay kupa listelerini bitirmek için çok daha az zaman harcıyor. Değişimin rastlantısal olduğunu iddia edenler olsa da, PS Vita'da 2018'de oynanan oyunlara kıyasla 2012'nin en çok oynanan oyunlarına bakılırsa, satın alma alışkanlıklarının oyun kalitesinden, ödül kazanma verimliliğine doğru kaydığını görülmekte.

Küçük bağımsız bir stüdyo olan Infinite Madaa da bu konuya örnek gösterilebilir. Katarlı stüdyo, satışlarını arttırmak ve daha iddialı bir projeye kaynak geliştirmeye yardımcı olmak için PlayStation 4 ve PlayStation Vita'daki oyunları, Little Adventure on Prairie'ye kolay kupalar eklediğini açıkladı.

Little Adventure on the Prairie geçtiğimiz Şubat ayında piyasaya sürülen, çok az yorum ve inceleme alan basit, kısa bir platform oyunu. Ancak, kolay kupa ödülleri (Platin kupa da içeriyor) satışları artırdı ve stüdyo gerekli kaynakları yükseltmeyi başardı. Çapraz Satın Alma bu karara kesinlikle yardımcı oldu.

Infinite Madaa başlangıçta Chromia adlı sıra tabanlı RPG oyunu geliştirmek için yola çıktı ancak finansal konular nedeniyle proje ilerleyemedi. Geliştirici Salem Al-Ghanim, "Bazı para sorunlarımız olana kadar her şey harika gidiyordu. Sonra bir arkadaşım oyunu ucuz fiyatla PS4 ve Vita'da yayınlamayı ve ona kolay bir Platin eklemeyi önerdi. Bu şekilde birçok insan oyunu satın alır ve bir sonraki oyunumuz için ihtiyacımız olan finansmanı elde ederiz." dedi.

Peki siz PS Vita ya da diğer platformlardaki kupa listelerinin oyun almadaki etkisini nasıl görüyorsunuz? Yorumlarınızı lütfen bize bildirin.

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir