Uncharted: The Lost Legacy - İnceleme

Uncharted: The Lost Legacy - İnceleme
Naughty Dog'un başarılı serisi Uncharted'ın son oyunu Uncharted: The Lost Legacy (Kayıp Miras) sonunda severleriyle buluştu. Hikayesel olarak takım dayanışmasına dayalı seri, yeni oyununda da sevenlerini şaşırtmadı.Yine bir...

Naughty Dog'un başarılı serisi Uncharted'ın son oyunu Uncharted: The Lost Legacy (Kayıp Miras) sonunda severleriyle buluştu. Hikayesel olarak takım dayanışmasına dayalı seri, yeni oyununda da sevenlerini şaşırtmadı.

Yine bir hazine ve serinin daha önceki oyunlarından tanıdığımız iki karakter Chloe Frazer ve Nadine Ross bu oyunda ana karakterler olarak karşımıza çıkıyor. Öncelikle, hikaye örgüsü ve karakterleri daha yakından tanımak her zaman için oyun keyfine olumlu etki eder, ki özellikle Uncharted için serinin önceki oyunlarını oynamanızı tavsiye ederim.

Serinin bir önceki oyunu Bir Hırsızın Sonu (A Thief's End) oldukça başarılı bir yapımdı ve oyunun başarısındaki en büyük etkilerden biri şüphesiz Nathan Drake'ti. Drake ailesinin macera dolu ve eğlenceli yolculuğu, esprili mizaçları karakteri oyuncuyla bütünleştirmişti. Açıkçası Drake'in olmayacağı açıklandığında çoğu oyuncu gibi kahrolanlardan biri de benim ancak Kayıp Miras nispeten yeni karakterler ve yeni macera ile bu yokluğu aratmayacak bir oyun.

Uncharted 4'ten sonraki olayları işleyen oyun; yine harika manzaralar içeren atmosferi, heyecanlı aksiyonları ve hafızalara kazınan karakterleri ile kendisinden bekleneni yine veriyor. Tüm bu benzerlikler, kendisinden önceki kült hikayelerin üstüne, sanki yaza damga vurup gişe rekorunu tazelemek gibi bir amaçla çıktığı izlenimi veriyor. Yine de Uncharted yine bildiğimiz gibi ve tatmin edici bir yapımla karşımızda.

Uncharted: Kayıp Miras ile Hindistan

Uncharted: The Lost Legacy

Kayıp Miras'ın en öne çıkan özelliklerinden biri yine büyüleyici manzarası. Yarı açık dünya ve serinin şu ana kadarki en büyük oyun alanını sunuyor. Şehir kısmına pek yer verilmese de, tropikal kesimleri ile kesinlikle en iyi manzaraya sahip oyun ve etkileşimli yaban hayatı çok güzel yansıtılmış. Oyunun sesleri de aynı uyum ve kalitede grafiklere eşlik ediyor. Tropik hayatın çok sesliliğini hissedeceksiniz. Böcek sesleri, uzaktan gelen ulumalar, yırtıcı sesleri, ve bunlara eşlik eden ayak sesleri ile sessizliğe muhtaç kalacaksanız diyebilirim. Oyunun geçtiği Batı Gat biyolojik çeşitliliği ile önde gelen bölgelerden ve yapımcı Naughty Dog bu noktada büyük emek harcamış.

[yaziici id="409"]

Silah ve kombat özellikleri pek değişiklik geçirmemiş. Zaten tatmin edici bir aksiyon sunan oyunun mekaniğini fazla bozmak istememişler. Yine saklanıp siper alarak hayatta kalıyoruz ve oyunda uzun namlulu silahlar, pistoller, el bombaları, C4'ler ve Chloe'nin kontrolündeki diğer patlayıcı özellikleri yer alıyor.

Oyunda 5 zorluk seviyesi var ve moderate (normal) zorluk standart ve adil. Stealth oyun tarzı Uncharted'de her zaman bir seçenek olarak vardı ve düşmanlarımızı alaşağı edip teker teker takedown ediyorduk. Şimdiyse susturuculu silahlarla uzaktaki rakipleri farkedilmeden indirebiliyoruz.

Chloe ve Nadine ikilisine eşlik etmek

Uncharted: The Lost Legacy

Uncharted: The Lost Legacy'deki çarpıcı bir diğer değişim ise Chloe Frazer ve Nadine Ross ikilisi. Naughty Dog Chloe Frazer'ın hikayesinin arka planına iniyor. Saplantılı ebeveynlerin elinde yetişmiş ve karakterle ailesi hakkındaki bu bilgi yeterince nokta atışı ve çok şey açıklıyor. Güçlü hikaye anlatımı, Chloe ve Nadine arasındaki bazı duygu ve bağlar ince bir şekilde yansıtılmış. Nathan ve Sully arasıdaki ilişkiyi andıran bir tarzı var.

Oyun ana hikayede orta zorlukta yaklaşık 9 saatlik bir oynanış süresine sahip. Biraz kısa gibi görünse de yüksek aksiyonlu sahneler, güzel manzara ve atmosfer, Nathan'ı pek aratmayan Chloe ve Nadine ile uzun soluklu bir his veriyor. Bir de bunlara çok oyunculu modu eklersek yeterince beklentileri karşılayan bir oyun Uncharted: The Lost Legacy

Savaşlar arasındaki bulmacalar Uncharted için önemli. Uncharted: The Lost Legacy için gelecek en büyük eleştiri bulmacaların ne yazık ki az ve kolay çözülebilir olması. Oyunun ilerleyişini fazla engellemek istememişler ancak daha zorlu bulmacalar hem oyun süresi için hem de oyundan alınan tatmin için daha iyi olurdu.

Çok oyunculu mod ve ek özellikler

Uncharted 4'te olan her şeyi içeren bir multiplayer özelliği Kayıp Miras'ta mevcut. Siz ve 2 oyuncuya kadar, birlikte gittikçe zorlaşan 10 düşman dalgasına karşı hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. Bazı dalgalarda sadece belirlenen bölgelerde para ve puan kazanabiliyorsunuz. Diğer dalgalarda ise silah işlemeyen düşmanlar da geliyor ve melee (yakın dövüş) şekilde etkisiz hale getirilebiliyor.

Ayrıca Campaign bittiğinde eğlenceli ek özellikler de geliyor. Oyunu oynarken kazandığınız puanlarla ses değiştirme, sınırsız cephane, grafikleri değiştirme gibi özellikleri açabiliyorsunuz. Ayrıca oyunda filtre ve kamera özelliklerini içeren fotoğraf modu da var. Ayrıca karakterlerin yüzünü de pozlayarak ilginç ve komik fotoğraflar elde edebiliyorsunuz.

Uncharted: The Lost Legacy kesinlikle oynamaya değer, pek eksisi olmayan bir oyun. Seriyi sevenleri pişman etmeyecektir. 119 liralık fiyatı da piyasadaki bir çok oyuna göre makul.

Oyunu çevrimiçi indirmek için Playstation mağazasına buradan gidebilirsiniz.

İyi Oyunlar!