Uncharted 4: Bir Hırsızın Sonu İncelemesi

Uncharted 4 Bir Hırsızın Sonu, oyuna başlamanızla birlikte sizi sarıyor oyun boyunca elinizden düşüremeyeceğiniz bir deneyim yaşamanıza neden oluyor. Oyunda hiç düşmeyen tempoya hazır mısınız?

Ps Oyun‘un seneryosuna gelecek olursak, Nathan Drake ve Elena Fisher evlendiğini söyleyebiliriz. Uncharted 3‘ten 3 yıl sonra çıkan bu oyun serinin en yüksek tempolu oyunu diyebiliriz. Mükemmel grafikleri ile keşfedilecek yerler, gizemli mekanlar ve dişli düşmanlar olmayınca Nathan’ın hayatı sıradanlaşmıştır. Elena ile zorlu bir süreçten geçtikten sonra mutlu bir hayatı olmasına karşın Nathan tahmin edebileceğiniz gibi ilk fırsatta eski dünyasına dönüyor. 15 yıl önce bir hazine sırasında ayrılan kardeşler buluşuyor ve yarım kalan bu hazinenin peşine düşüyor. Korsan Hanry‘nin deniz altında ki 400 milyon dolarlık bu hazineyi bulmaları gerekiyor. Çünkü bu hazinenin sonunda Sam’in hayatı var. Özet olarak Nathan bu oyunda tutkuları için değil kardeşi yani Sam’in hayatı için yarım kalmış bir işi tamamlamaya çalışıyor.

Uncharted 4 Gameplay uncharted 4

Uncharted serisinden herhangi bir oyunu daha önce oynamadıysanız bilmeniz gereken bir kaç püf nokta var. Oyun serisinin en önemli özelliği olan hikaye ve hikaye anlatımı asla durmuyor. Oyunda karşılaşılan her karakterin senaryo açısından önemli bir yeri vardır. Komedi, aksiyon, dram, korku gibi her duygu Uncharted 4‘ün hikaye bütünlüğünü oluşturuyor. Aslında bu detaylar aksiyonun hiç bitmemesini sağladığı gibi oyuncununda dikkatinin dağılmasını engelleyip hür dikkat konsol başında kalmanızı sağlıyor. Oyunun hem oynanış bölümünde hem de sinematik kısmında çok başarılı bir hikaye devamlılığı bulunmakta. Hatta bu alanda ki en iyi oyunlar listesinde bir numara olduğunu söyleyebiliriz.

Oyun grafiklerine değinecek olursak, tüm karakterlerin elimizle dokunup hissedebilecek kadar gerçek olması Uncharted 4’ün en büyük özelliklerinden sadece biri. Bu şekilde Uncharted 4’ü hem izlemek hem de oynamak ps oyunculara mükemmel bir deneyim sunuyor. Oyunun oynanış kısmı ise klasik Uncharted serisinin zenginleştirilmiş halini sunuyor. Kontrolün oyuncuda olduğu anların büyük bir çoğunda aksiyon, gizlilik ve bulmaca olarak üçe ayrılıyor. Yapım gereği bu üç ana konu homojen bir şekilde dağıldığı için oyun süresi boyunca hiç sıkılmıyor ve hayli eğelenceli bir oyun çıkıyor.

Uncharted 4 Gameplay uncharted 4

Ps Oyun‘da yakın dövüşler her ne kadar bize yetse dahi oyunda artık Nathan’ın yuvarlanmasına da müdahele edebiliyoruz. Diğer Uncharted serilerinde bu detay olmadığından yepyeni bir savaş stratejizi oluşturmanız ve tekrarlardan sıkılmamanız için akıcı bir oynanış sunuyor. Uncharted 4’e eklenen bir başka mekanik ise Nathan’ın kullandığı halat. Halat sayesinde büyük haritalarda daha fazla mekana gidebilir ve yeni mekanlar keşfedebilirsiniz. Uncharted 4 bir çok mekanda bizi bu halatı kullanmaya itiyor. Bu kancalı halat sayesinde duvarlarda yürüyebiliyor, erişilmesi zor noktalara kendimizi atabiliyor ya da düşmanların üstüne atlayabilirsiniz.

Uncharted 4 Gameplay uncharted 4

Uncharted 4 Yenilenmiş Multiplayer Modları

Eğer Single Player‘dan sıkılır ve Multiplayer‘da oynamak isterseniz grafik kalitesinin biraz düştüğünü göreceksiniz. Uncharted 4 online oyunda Full HD grafik ve 60 FPS hedeflediğinden bu düzenlemeyi yapmak zorunda kalmış. Uncharted 4 Multiplayer’da 4 farklı oyun modu ve 8 farklı harita bulunuyor. Aynı zamanda Uncharted 4‘te diğer serilerden farklı olarak yepyeni bir derece sistemine sahip. Bu 4 oyun modu içerisinde klasik takım ölüm maçı, bayrak kapma, bölge ele geçirme ve Uncharted 4 ile birlikte hayatımıza giren dereceli takım ölüm maçı bulunuyor. Multiplayerda ki en büyük değişiklik ise mistik yetenekler.

Tıpkı üçüncü oyunda olduğu gibi Uncharted 4’te tamamen Türkçe altyapı ve Türkçe Dublaj ile karşımıza çıkıyor. Sonuç olarak Uncharted 4: Bir Hırsızın Sonu, herşeyi geride bırakmak isteyen Nathan’ın kendiyle, çevresiyle ve geçmişiyle hesaplaşmasını muhteşem grafik ve hiç düşmeyen temposuyla bize yansıtıyor. Ps Oyun bize oynanışa bağlı olarak 12 ile 14 saat süren bir macera sunuyor.

Uncharted 4 Gameplay uncharted 4Uncharted 4 Gameplay uncharted 4