Resident Evil 2 incelemesi: Korku oyunundan daha fazlası

Resident Evil 2 incelemesi: Korku oyunundan daha fazlası
Tanıdık bir korku atmosferi tekrar karşılaştığınızda heyecan verici nitelikte olmayabilir. Ancak Resident Evil 2'yi yeniden yaratan Capcom 1998'de çıkan ilk oyuna sadık kalırken, korkunç ve gerilimli havasına büyük artılar...

Tanıdık bir korku atmosferi tekrar karşılaştığınızda heyecan verici nitelikte olmayabilir. Ancak Resident Evil 2'yi yeniden yaratan Capcom 1998'de çıkan ilk oyuna sadık kalırken, korkunç ve gerilimli havasına büyük artılar kattı. Klasik hayatta kalma korku oyunu Resident Evil 2'nin yenilemesi, serinin benzersiz bir korku deneyim sunabileceğini gösteriyor.

Resident Evil 2'de yine Leon Kennedy veya Claire Redfield olarak oynuyorsunuz. Raccoon City'de yayılan salgın zombi ordularını ve diğer acımasız canavarları ortaya çıkararak, iki karakteri de tehlikeli ve kabus dolu bir dünyaya götüyüyor. Kahramanların hikayeleri benzer bir çizgide, aynı bölgede ilerlese de, aralarında farklı destekleyici karakterler ve benzersiz zorluklar var.

Resident Evil 2 Remake

Resident Evil 2 daha korkunç, daha gerilimli

Resident Evil klasiği olarak; kentin istila edilen caddelerinde, Raccoon City Polis Karakolu'nun loş ışıklı koridorlarda, yer altı geçitlerinde ürkütücü yaratıkları geçip, gece boyunca hayatta kalmak ve bulmacaların üstesinden gelmekle görevlendiriliyorsunuz. İlk oyundan miras kalan sade hayatta kalma yaklaşımını, daha yeni oyunlarla birleştiren refleks odaklı bir karışım. Resident Evil 2 gerilimi iyi hissettiren bir oyun. Kaynaklarınız azalıyor ve her zamankinden daha korkutucu ve daha ayrıntılı canavarlar geliyor. Hikaye ilerledikçe baskı her zaman artıyor ve her an biraz daha çaresiz hissettiriyor. RE2'de en küçük zaferler bile büyük kazançlar gibi geliyor, yani kendinizi her defasında daha zorlu bir mücadelede bulacaksınız.

Orijinal oyunu oynayanlar nelerle karşılaşabileceleri hakkında bir fikir sahibi olsalar da, yenilenen oyunda bazı karşılaşmaları ve yerleri yenilemek için çok şey yapılmış. Resident Evil 2'de pek çok yer ve tasarım benzer olsa da (yeni bir bölge ve canavar hariç) olaylar yeni. Başınıza gelebilecekleri tahmin edebileceğiniz noktalarda yerinizden zıplayacak kadar korkmasanız da, sığınacak bir liman arayışı her zaman aklınızın bir kenarında oluyor.

Önceki Resident Evil oyunları çoğunlukla duygusal yönleriyle de bilinir, ancak Resident Evil 2 daha etkili bir hikaye için daha ciddi bir tonla yeniden düzenlendi. Klasiklerden gelen duygusal yönler hala görülmesine rağmen, karakterler yerinde mizahlarıyla gerginliği azaltabiliyor. Yeni oyunun anlatısı çok daha inandırıcı olmasının yanı sıra, baskı ve umutsuzluğun aktarılmasına yardımcı olan etkileyici yazarlık ve güçlü bir performanslarla destekleniyor. Bu özellikle, sessiz sahnelerde kahramanların kendilerini motive etmeye çalıştıkları anlarda belirgin. Oyunda yan karakterlere bile ekstra önem verilmiş, polis teğmen Marvin Branagh ve silah dükkanı sahibi Robert Kendo gibi. Bunlara ayrıca yazının sonunda değineceğim.

Resident Evil 2 Remake 1.01 güncellemesi

İki karakter, iki farklı hikaye

Resident Evil 2'de hem Claire hem de Leon hikayenin iki farklı versiyonuna sahipler ve ilkini bitirdikten sonra, diğeriyle devam edebileceksiniz. İkinci senaryo daha büyük bir hikayeyi, farklı bir bakış açısıyla görmenizi sağlıyor. Her iki senaryo da birbirinden tamamen bağımsız ve birindeki seçenekler diğerini etkilemiyor. Ancak bu ilerlemeyi değerli kılan şey, ilkinde olmayan farklı karşılaşmalar ve ilerleyiş. Hikayeleri deneyimlemenin ilginç bir yolu da sunulan haftalık zorluklar. Yani önceki oyunlarda bulunmayan yeni ayrıntıları ve olayları sürekli ortaya çıkarıyorsunuz.

Resident Evil 2'nin daha ciddi atmosferi, klasik oyuna kıyasla daha keskin bir görünüm ve hisler uyandıran detaylarla yenilenmiş, fantastik bir sunumla daha da gelişmiş duruyor. Ayrıca ilk oyundaki durgun kamera açılarından uzaklaşarak omuz üstü açıyla yeniden tasarlandı. Keşfederken daha belirgin bir korku bir hissi yaratıyor. Oyunun kusursuz görsel ve ses tasarımı, ürpertici deneyimi baştan sona sarıyor. Raccoon City Polis Karakolu'nun kanlı ve harap olmuş karanlık koridorlarında yürürken el feneri aydınlatmanız yeterli olurken, yağmurun sesi ve uzaklardan gelen canavar sesleri gerilimi artırıyor. Resident Evil 2'de nadiren güvende hissedersiniz.

Resident Evil 2 1-Shot Demo

Resident Evil 2 Remake'in etkileyici ayrıntı düzeyi sürekli olarak dikkat çekiyor, ancak özellikle de kötü anlarda. Korkunç karşılaşmalar, klasiklerden gelen yaklaşımı aynı dehşet ve ses efektleriyle yansıtıyor. Üstelik modern render ve animasyon teknolojilerinin görsel harikalarıyla destekleniyor. Zombiler başından sonuna sürekli bir tehdit oluşturduğundan, seri tabanca atışlarının yanı sıra iyi yerleştirilmiş shotgun patlamalarıyla parçalanmalarını görmek tatmin edici. Resident Evil 2 serinin en korkunç ve kanlı oyunu oldugunu ispatlasa da, asla aşırı yönü yok ve hepsi çaresiz durumun acımasız koşullarını vurgulamaya yönelik.

Başlangıçta, yetersiz gelen silahlar kaygılandırsa da ancak mücadelenizde size üstünlük sağlayabilecek yöntemler var. Zombilerin hızını ve saldırılarını engelleyecek iyi atışlarla düşmanları parçalara ayırabilir, bazı pencerelere dışarıdan girmelerini engellemek için barikat kurabilirsiniz. Başınıza gelecek uzun vadeli sorunlara geçici bir çözümler olsa da, biraz olsun yardımcı olabilir.

Daha iyi sonuç veren taktiklere yönelebilirsiniz, ancak Resident Evil 2 karşınıza yeni zorluklarla çıkacaktır. Oyunun daha gergin karşılaşmalarından birinde, ayak sesleri yankılanan korkunç bir varlık olan Tyrant yolunuz kesişecek. Eski oyunda yine ciddi bir düşman olmasına rağmen, etkileyici gücüyle hikayenin kilit noktalarında sizi aktif olarak takip eden kalıcı bir tehdit. Başka bir odaya kaçıp saklanmak yeterli değil, çünkü belalı düşmanımız kovalamacayı devam ettirmek için peşinizi bırakmıyor. Yeterince mesafe açmayı başarırsanız ve görüş alanından çıkabilirseniz atlatabilirsiniz, ancak karanlıklar içinde gizlenmeye devam eder. Bu dinamikle, Tyrant aynı zamanda bir kez daha gerçek tehdit haline gelmek için aldığınız ortak düşmanları da yaratıyor. Bu dinamikle, Tyrant aynı zamanda bir kez daha tehdit haline gelmek için ortak düşmanlar da yaratıyor. Sizi takip eden düşmanlara odaklanmaya çalışırken köşeyi dönmenizle bir grup zombiyle karşılaşmanız an meselesi.

Resident Evil 2 haftalık zorluklar içeriyor

Tyrant, bazı önemli anlarda sinir bozucu bir sürpriz sunsa da, daha da tatmin edici hissettiren ve Resident Evil 2'nin temposunu kesen başka zamanlar da var. Özellikle bir odada eşya almaya ya da bir bulmacayı çözmeye çalıştığınızda Tyrant ve zombilerin sıklıkla ortaya çıkması sinir bozucu. Kimi zaman korku dolu sahnelerle karşılaşırken, bazen de onu uzaklaştırma girişimi can sıkıcı bir rutin haline gelebilir. Bu tarz durumlarda Tyrant'ın sınırlı yapay zekasından faydalanıyormuşsunuz hissi de veriyor. Azılı düşmanınızdan kurtulsanız bile, varlığı oyundaki baş döndürücü tehdidin sürekli olarak hatırlatıcısı olmaya devam eder.

Capcom Resident Evil 2'yi sürekli destekleyerek işleri sıkı tutuyor. Gerginliği bozan referanslara ek olarak, Leon ve Claire için gelecek klasik RE2 kostümleri de dahil olmak üzere serinin hayranlarının zevkine sunulan, açılabilir bir içerik paketi de bulunuyor. Hikayeyi her iki karakterle de tamamladıktan sonra, Hunk ve Tofu olarak oynayabileceğiniz; "The 4th Survivor" ve "The Tofu Survivor" bonus modlarını kilidini açacaksınız. İki senaryoda da zorlu karşılaşmalar olmasının yanı sıra, Tofu'nun modunun tüm oyundaki en zor senaryo olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca ana oyun hikayesindeki büyük hayatta kalma-korku mekaniğinden endişe duymadan yaratık ordularına karşı gevşeme şansı veriyorlar.

Resident Evil 2 Hunk ve Tofu
Hunk ve Tofu

Resident Evil 2 sadece remake değil, seride yeni bir deneyim

Resident Evil 2 sadece orijinalin oyunun yenilenmiş versiyonu değil. Aynı zamanda serinin en iyi oyunlarından bazılarını ele alan güçlü bir korku oyunu. Hepsinden önce yenileme hayatta kalma korku deneyimini tamamiyle kapsayan, ve hikayenin sonuna kadar soluk aldırmayan nadir oyunlardan biri. Resident Evil 2'nin geçmişi sağlam köklere dayanmasına rağmen; yepyeni, kendine has bir oyuna dönüştü. Seriye ilgi duyuyorsanız veya bir yerden yakalamak istiyorsanız daha iyi bir başlangıç olamazdı.