“Sürgün edilmek bir son değildir” – Pyre İncelemesi

Bastion ve Transistor‘un yapımcısı Supergiant Games‘ten yeni bir oyunla, Pyre incelemesi ile karşınızdayız. Diğer iki yapım gibi Pyre de hem göze, hem de kulağa hitap eden bir oyun. İnsanı mistik dünyasının içine çeken atmosferiyle bir özgürlük savaşı, intikam ve devrim tutkusu.

Önsözünden de anlaşılacağı üzere Pyre unutulmuş, uzak diyarlara sürgün edilmiş hayatların hikayesi. Kazanmak için çabalamak, özgürlük umudu.

Pyre İncelemesi pyre İncelemesi

Pyre İncelemesi

Diğer RPG oyunlarına göre alışılmışın dışında bir yapım olan Pyre’da haksız yere sürgün edilmiş bir tutsaksınız. Suç ve karanlığın bölgesi Downside ile huzur ve refahın bölgesi Commonwealth arasında bir arafta, özgürlüğünüzü kazanmak için 3v3 maçlarda rekabet ediyorsunuz. Futbol ve basketbol elementlerini birleştiren oyunlarda kazandıkça kefaret şansını da kazanıyorsunuz. Bir şampiyonlar takımı kurma yolu sizi yeni rakipler ve yetenek arayışı içinde Downside’ın bir ucundan diğerine götürüyor ve her maç dostlarınızın ve düşmanlarınızın motivasyonunu ve duygularını anlamaya daha da yakınlaşıyorsunuz.

Pyre İncelemesi pyre İncelemesi

Basitçe anlatacak olursak bu rituelde sahaya bir küre iniyor. Ve bu küreyi taşıyıp koşarak, rakiplerden sıyrılarak, karakterlerin sahip olduğu çeşitli yeteneklerle karşı ateşe ulaştırmaya çalışıyorsunuz. Her defasında sadece taşıyıcı karakteri kontrol edebiliyorsunuz. Direkt ateşin içine girebilir ya da uzaktan riskli bir atış yapabilirsiniz. Atış yapmak cast süresi gerektirdiğinden daha fazla risk alıyorsunuz. Her sayı aldığınızda rakibin ateşinin enerjisi biraz daha düşmeye başlıyor ve ateş söndüğünde kazanıyorsunuz. Maçlar kazandıkça ilerideki safhalarda takımınız 9 kişiye kadar ulaşıyor. Diğer yandan kazanılan her maçta takımınızdaki karakterlerin aydınlanma puanı artıyor, seviye atlıyor ve çeşitli yetenekler kazanıyor. Yeterli puana ulaşan karakterleriniz özgürlüğüne kavuşuyor.

Her karakterin bir duygusu ve arkaplanı var. Bu da sizi oyuna ve karakterlere daha da bağlıyor. Kimi zaman en sevdiğiniz dostunuz kefareti kazanıyor ve ona duygusal bir veda etmek zorunda kalabiliyorsunuz. Ve geriye kalan daha az tecrübeli tutsaklarla umut arıyorsunuz. Yani kazansanız da, kaybediyorsunuz kimi zaman.

Kazansanız da kaybetseniz de yolculuk devam ediyor. Pyre bu yolculuğu özelleştirmenize olanak sağlıyor ve karar verme gücünüzü sınıyor. Oyunun rekabetçi dünyası, cana yakın karakterleri, trajik durumları ile sanat çalışması ve müzikleri ile masalsı bir dünyanın kapıları açılıyor. Downside’da geçirdiğiniz her saniye değişen hisleriniz, sizi oyundan memnun bırakacak.

Pyre İncelemesi pyre İncelemesi

Hikaye sinamatikten ziyade yazılı ve görsel şekilde altyazılı resimlerle ilerliyor. Ve seçtiğiniz yollarla hikaye şekilleniyor ve bu da oyun için yeniden oynanabilirlik yaratıyor.

Ayrıca oyun aynı Playstation 4 üzerinde yerel karşılaşmalar ile arkadaşlarınızla maç yapmanıza olanak sağlıyor. Yani malesef henüz online modu bulunmuyor. Oyunun yapımcıları bunun için henüz bir karar vermediklerini açıkladı..

Oyunun soundtracklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Ve son olarak oynanış videosunu merak edenler için:

İyi Oyunlar!