Horizon Zero Dawn incelemesi: Yılın oyunu olabilir!

Horizon Zero Dawn incelemesi: Yılın oyunu olabilir!
PlayStation 4'e özel olarak 2017 yılında çıkarak, büyük bir hayran kitlesine ulaşan ve çoğu oyuncuya çıktığı dönemde PS4 aldıran Horizon Zero Dawn bugünki inceleme konumuz. Gelin öncelikle ne zaman çıktı, ne zaman tanıtıldı...

PlayStation 4'e özel olarak 2017 yılında çıkarak, büyük bir hayran kitlesine ulaşan ve çoğu oyuncuya çıktığı dönemde PS4 aldıran Horizon Zero Dawn bugünki inceleme konumuz. Gelin öncelikle ne zaman çıktı, ne zaman tanıtıldı onlara değinelim.

Horizon Zero Dawn ne kadar tanıtımına 2015'te başlamış da olsa oyunun yapımına 2011 yılı itibari ile başlandı ve dört yıl kadar büyük bir süreç içerisinde geliştirildi. Bu oyun daha öncede Killzone serisine imza atmış Guerilla Games'in PS4 platformuna çıkardıkları ilk Açık Dünya türündeki oyunu olacaktı.

Horizon Zero Dawn Aloy'un benzersiz hikayesini sunuyor!

Oyunu geçtiği hikaye tarihsel olarak dünyada yaşanmış kıyamet tarzından bir olayın sonrasını konu alıyor. Başlar başlamaz bu kıyametin sebep olduğu çeşitli yıkımları görebiliyorsunuz. Bunlara örnek verecek olursak; yıkılmış evler, gökdelenler, uçak enkazları ve her yere hükmetmiş doğa ana, atmosferi destekliyor. Geride kalmış insanlar ise artık hayatlarını kabileler şeklinde sürdürmeye başlıyor. Teknoloji bitmiş bir durumda ve insanlık eski çağlarda ki gibi ok, mızrak gibi silahlarla avlanıp kendilerini savunuyorlar. Oyunu daha iyi anlayabilmemiz için ana karakterimiz olan Aloy’un hikayesi de bize anlatılıyor. Kabileden nedenini bilmediğimiz bir sebepten ötürü dışlanan ana karakterimizin hikayesi bizi oyuna daha çok bağlamaya yetiyor da artıyor bile!

playstation aloy

Karakterimizin yaşı ilerledikçe hayatta kalmayı, avlanmayı ve savaşmayı öğreniyoruz. Başlangıçta dediğimiz gibi teknoloji bitmiş olabilir fakat dünya üzerindeki hayvanlardan, dinozorlara kadar devasa büyüklüklere ulaşan tüm yaşam formları ise robotik bir şekilde karşımıza çıkıyor. Birkaç tür harici bu bahsettiğimiz canlıların bir çocuğu sizi gördüğü anda size saldırmaya başlıyor. Bahsettiğimiz gibi genel olarak robotik olan bu yaşam formları arasında karşınıza çıkabilecek biyolojik canlı türleri sadece kuşlar, balıklar, domuz, tilki ve tavşan gibi hayvanlar oluyor.

AH SONY AH...

Şimdi gelelim en üzücü kısma. Eğer ki İngilizce düzeyiniz ortalama seviyelerde değilse oyunu oynarken biraz zorlanabilirsiniz. Çünkü Sony bu oyun için Türkçe desteği getirmedi. Bu eksi yönü Türk oyuncular için büyük bir eksi olarak karşılandı. Bu sebepten ötürü oyunun biz oyuncular için en büyük göze batan eksiği bu diyebiliriz.

horizon zero dawn 7.5 milyon satış
GRAFİKLER

PS4 Pro ile uyumlu olan Horizon Zero Dawn 4K çözünürlükte çok güzel bir şekilde oynatıyor. Bunun dışında benim için görsellik değil performans önemli derseniz oyun ayarlarında size bu seçeneği de sunuyor. Oyunun motoru Horizon Zero Dawn için özel olarak geliştirildi. Oyun motoru parçacık hesaplama konusunda mükemmel bir iş çıkarmasının yanı sıra, ışık, yansıma ve gölgelendirme konularında da mükemmel bir performans sergiliyor. Oyunda küçük bir kıyafet parçasından büyük bir binaya kadar her şey tasarımcılar tarafından özel olarak tasarlanmış.

horizon zero dawn tema 2018
OYNANIŞ

Oyun başlangıcında küçük bir çocukken içine düştüğümüz geçmiş dönemlerden kalan bir yapı içerisinde ufak bir alet buluyor karakterimiz. Bu cihaz kulağımıza takıldıktan sonra dünyayı genişletilmiş bir gerçeklik ile görmemizi sağlıyor. Cihaz oyun boyunca bize her alanda yardım sağlıyor. Oyunun ana eşyalarından biri de denebilir. Oyunu üçüncü şahıs olarak oynadığınızı da detaylara inmeden belirtelim.

Oyunda genel olarak silahlardan craft malzemelerimize kadar her şey oyundaki çantamızda bulunmakta. Silahlarımızı ve zırhlarımızı daha da güçlenebilmek için modifiye edebiliyoruz. Modifikasyon için gereken parçalar ise ya öldürdüğümüz robotlardan ya da yaptığınız yan görevlerin ödülü olarak geliyor.

Oyundaki her kıyafet ve silahın kendilerine has özellikleri mevcut. Kullandığımız yayların kimisi kısa mesafeden hızlı atışlar yapabiliyorken, kimi yaylar uzun mesafeden güçlü fakat çok yavaş atışlar yapıyor. Aynı durum kullanabileceğiniz zırhlar içinde geçerli.

Genel olarak oynanış ve diğer konularda eksiği olmasa da oyunun Türkçe olmaması şuan için tek eksi gibi duruyor. Umarım bir gün bu konu için de bir girişimde bulunurlar. Son olarak da gelin günümüz fiyatlandırmasına PlayStation Store'dan bakalım:

-Horizon Zero Dawn: 119 TL

-Horizon Zero Dawn Complete Edition: 149 TL