Hitman 2 incelemesi: Ajan 47 kaldığı yerden

Hitman 2 incelemesi: Ajan 47 kaldığı yerden
Hitman 2, 2016'daki ilk oyunun 2. sezonu gibi düşünülebilir. Yeni oyun çok fazla yeni özelliğe sahip değil, ancak zekice hazırlanabilecek suikastlere yenilerini ekliyor. Gizlilik her zaman Hitman serisinin en önemli mekaniklerinden...

Hitman 2, 2016'daki ilk oyunun 2. sezonu gibi düşünülebilir. Yeni oyun çok fazla yeni özelliğe sahip değil, ancak zekice hazırlanabilecek suikastlere yenilerini ekliyor. Gizlilik her zaman Hitman serisinin en önemli mekaniklerinden biri olmuştur. Hitman 2 oyunculara çok çeşitli seçenekler sunuluyor ve onları büyük ölçüde tatmin edici bir sonuca ulaştırıyor. Ayrıca lansman öncesi fragmanlardan da anlaşılabileceği üzere Ajan 47'ye yeni ölümcül oyuncaklar da geldi.

Sizi dışarı çıkarıp ve egzotik yerlere götürmeyi seven oyunların aksine, Hitman serisi hedefleri mümkün olduğunca günlük ortamlardan, çevreyi en iyi kullanabileceğiniz şekilde sunuyor. Hitman 2'nin sunduğu ortamlar her zamanki gibi birçok suç aleti ve kılık değiştirme fırsatlarıyla dolu. Ancak yeni silah sayısı oldukça az ve neredeyse hiçbiri oyunu değiştirici etkilere sahip değil. Orta menzilde hedefleri indirmek için kullanılabilecek bir dart silahı var ve bu da işleri biraz daha kolaylaştırıyor. Ama en ilgi çekici olanı düşmanların dikkatini dağıtmak ya da ilgisini çekmek için kullanılabilecek madeni paralar. Ama yine de benim favorim eski moda fiber wire namıdiğer boğma teli. Çünkü boğma telini kullandıktan sonra cesedi doğrudan sürükleyebiliyorsunuz ve bu da saklamak için size değerli bir zaman kazandırıyor. Hitman 2'de yeni silahların yanı sıra parça tesirli el bombası ve mayın gibi yeni silahları kullanmayı neredeyse hiç tercih etmedim. Eski Hitman oyuncularından kim kaldı.

Hitman 2'de de denemek için birçok seçenek var, çünkü tek seferde bir görevin yapılabilmesi çok zor. Yan hikayeler, daha büyük bir hikaye çerçevesinde küçük hikayeler anlatıyor. Bu küçük hikayeleri oynamak gerçekten keyifli ve bazıları zaman sınırlı: Eğer yeterince hızlı bir şekilde harekete geçmezseniz fırsat anı kaçıyor ve görev sona eriyor.

Hitman 2 fragmanı

Hitman 2 oynamak, kartlardan bir ev inşa etmek gibi. Bittiğinde harika bir sonuca da ulaşabilir, yanlış bir hareket ya da nefes, her şeyi yerinden de oynatabilir. Yeni eşya düşüşleri, başlangıç noktaları ve görevleri belirli bir şekilde oynadığınızda kilidini açabileceğiniz sandbox avantajları. Ayrıca görevlerin tekrar oynanabilirliği de bir diğer güzelliği. Ayrıca zorluk seviyeleri ipuçlarını kaldırıp, oyuncu olmayan karakterlerin zekasını uyandırarak oyunun parametrelerini değiştiriyor.

Hitman 2'de en gerekli etken: Sabır!

Gizlilik tabanlı her oyunda olduğu gibi Hitman 2 de sabır gerektiriyor. En ufak bir başarısızlık tüm görevi mahvedebilir (ya da ortalığı dağıtmanıza neden olabilir). Ancak akıllıca yerleştirilen otomatik kayıt noktaları ve herhangi bir yerde manuel kaydetme olanağı çok fazla ilerleme kaybetmenizi engelliyor. Tabi eğer oyunu en yüksek zorlukta oynamıyorsanız. Oynuyorsanız da her görev için sadece 1 kayıt hakkınız var.

Başarısızlık her ne kadar can sıkıcı olsa da, eğer bir şeyler istediğiniz gibi gitmiyorsa yaklaşımınızı tamamen değiştirebileceğiniz pek çok seçenek olduğunu hatırlamak zorundasınız. Hitman 2'de her zaman başka bir yol var!

Hitman 2

Yapay zeka genel olarak zekice davransa da, dengesizleştiği zamanlar da olabiliyor. Bazen korumaların dikkatini çekmek için yaptıklarınız araştırmak için gelen birçok düşmanla ilgilenmenizi gerektirebiliyor. Herkesi temizleseniz bile bu şekilde kazanmak oyunun doğasına aykırı olduğu için iyi hissetmek zor. Kusursuz bir suikastçi gibi oynamanın verdiği his paha biçilemez.

Hitman 2'nin final macerası saatler alabiliyor, ancak kesinlikle buna değer. İhtiyacınız olan bir öğeyi almak için tüm kameraları nasıl temizleyeceğinizi bilmek zorundasınız. Sürekli kılık değiştirme, çok titiz bir planlama ve bazı hatalı denemelerin ardından nihayete erdiğinde ve hedefi indirdiğinizde başarı hissi güçlü oluyor.

Final temizliğinin ardından gerginlik yaratan noktalardan biri de kaçış noktaları ve heyecanlı sahnelere yol açabiliyor. Doğru anahtara veya kılığa sahip değilseniz bunlardan bazıları kilitlenecek ve daha planladığınızdan daha da çılgın bir kaçış olacak. Size açık olan bir çıkış yolu bulmak için harita boyunca geri dönmeniz gerekiyorsa, hayatta kalmak içeri girmek kadar zor olabilir.

Hitman 2'de Diana ve Ajan 47'yi bu görevlere bağlayan hikaye biraz saçma. Ara sahneler oyunun anlatı kısmını oluşturuyor. Bu düşük bütçeli Ajan 47 hikayesi girişimi, Timothy Olyphant'ın başrolde oynadığı 2007 yapımı Hitman filmi kadar kötü.

Hitman 2 Hayalet Modu

Bu arada, Sniper Assassin Modu tekrar oynanabilirliği arttırmak için birçok özelleştirilebilir senaryo ile geri dönüyor ve Hayalet modu (Ghost Mode) adında yepyeni bir çok oyunculu mod sizi bekliyor. Hayalet Modu, Hitman 2'nin 1v1 rekabetçi modu. Hayalet Modu'nda aslında rakibinizle aynı alanda bulunmuyorsunuz. Aynı hedefleri aynı konumda takip edecek olsanız da, kendi ekranlarınızda görüyorsunuz. Ayrıca rakibinizle birbirinizin hayaletlerini de görerek ve hamlelerini gözlemleyebiliyorsunuz. Böylece rakibin eşyalarını, ne giydiğini ve hedefe ne kadar yakın olduğunu biliyorsunuz. Ghost Coin elde edemediğiniz sürece, onlarla etkileşime giremiyorsunuz.

Hitman 2 Sean Bean

IO Interactive, Hitman 2'nin Zorlu Hedef görevlerini ve daha fazlasını tanıtmıştı. Bu özel modda zorlu hedefinizi öldürmek için tek bir şansınız var. Tanıtımlarda da gördüğümüz Sean Bean, Mark Faba "The Undying" olarak karşımıza çıkacak. Sean Bean her zaman olduğu gibi yine öldürülecek. Hem de binlerce oyuncu tarafından.

Sonuç:

Hitman 2, 2016'daki selefine göre çok fazla yenilik getirmiyor. Bu yüzden daha çok Hitman Episode 2 gibi hissettiriyor. Bölüm tabanlı bir oyundan ziyade tek bir pakette daha derin,gizli sandbox heyecanı sunarak devam ediyor. Gelecek sefer daha fazla şey sunacaklarını umuyoruz. Son olarak Hitman 2'nin PlayStation Store'da şu an 299 TL'lik fiyat etiketiyle satışta olduğunu belirtelim.

Hitman 2 hakkında tüm haber, güncelleme ve incelemelere buradan erişebilirsiniz.