Hellblade: Senua's Sacrifice İncelemesi

Hellblade: Senua's Sacrifice İncelemesi
Ninja Theory tarafından uzun süren bir geliştirme sürecinin ardından Hellblade: Senua's Sacrifice Playstation 4 ve Windows platformları için sonunda çıktı.Hellblade: Senua's Sacrifice, görsel ve işitsel bir harika:Hellblade Unreal...

Ninja Theory tarafından uzun süren bir geliştirme sürecinin ardından Hellblade: Senua's Sacrifice Playstation 4 ve Windows platformları için sonunda çıktı.

Hellblade: Senua's Sacrifice, görsel ve işitsel bir harika:

Hellblade Unreal Engine 4 oyun motorunun avantajlarını öne çıkarıyor. Oyunun karanlık ve gergin temasını, Northmen atmosferini, ana karakter Senua'nın özelliklerini başarılı bir şekilde sunuyor. Üzüntü, gerginlik, kayıp, karışıklık gibi duyguları duyguları iz bırakan bir şekilde hissettiriyor. Son derece güzel yansıtılmış puslu, ıssız bir dünya.

Kombat mekaniklerine gelirsek, Senua sadece bir kılıç taşıyor ve silahtan ziyade tekniğe dayalı bir deneyim sunuyor. Eylem butonları hafif ve ağır atakları, düşman saldırılarından sıyrılmanızı sağlarken R1 bloklamanızı, L1 koşmanızı sağlıyor. Yeterli zincirleme ataklar sonrasında R2'ye basarak zamanı yavaşlatıp düşmana normalden daha hızlı vurabiliyosunuz.

Hellblade: Senua's Sacrifice

Oyunun sesleri de en az grafikleri kadar iyi. Sizi adeta içinde hissettiren görselin yanında, atmosferi tamamlıyor. Senua'nın ruh hali, kafasındaki sesler sürekli zihnini boğarken bunların iyi bir kulaklıkla verdiği deneyim etkileyici. İç sesler her açıdan geliyor ve sanki kafanızın içindeymişçesine tüyler ürpertici. Ben sesleri özellikle çok beğendim, başarılı bir iş çıkarmışlar.

Senua'nın hikayesi serüveni boyunca bir dizi flashbackle anlatılıyor. Aşk, yalnızlık, kaybolmuşluk, hayal kırıklığı içinde çok küçük olumlu duygularla geçiyor. Karakterimiz bu yüzden olsa gerek; depresyon, şizofreni gibi bazı psikolojik rahatsızlıklarla bezeli. Hikayesi de mental sorunları olan herkesle kesişecek.

Hellblade: Senua's Sacrifice bize Kelt ve Helheim adı verilen Norveçli savaşçılarla savaşacak savaş alanı vaadediyor. Savaşlar arasında ise çeşitli bulmacalar var ve Senua yer altı dünyasını, ölüler diyarını görebilen özel bir görüşe sahip. Tıpkı kendisinden önce annesinin olduğu gibi. Bu görüş yolumuzu kapatan kapıları geçmek için kullanılıyor ve kapılar üç Kelt oyma işaretiyle korunuyor. Bu işaretleri arayıp görüş şekline yerleştirerek hepsini bulup kapıları açıyoruz. Oyunun ilk aşamalarında puzzle kolay çözülüyor, daha sonraları ise saklı yollar ve ilerlememizi engelleyen alanlar, kapılar içeriyor.

Hellblade: Senua's Sacrifice

Fazla ölmemeye çalışın!

Oyunun en büyük sıkıntısı; öldükçe elinizden başlayarak sizi saran karanlık bir çürüme.. ve bu çürüme kafanıza ulaştığında ilerlemenizi, save dosyanızı kaybediyorsunuz.. Bu stres bana göre oyun zevkini yokedici ve gerilimli. Yüksek zorluklarda ise düşmanlar daha hızlı saldırıyor ve iyileşmek için daha az zaman kalıyor. Zorluk seviyesini düşürerek bu sorunu rahatlıkla aşabilirseniz. Yine de iki ucu da sıkıntılı bir durum. Umarım bunun için bir çözüm önerisi gelir, zira bu radikal değişiklik pek çok kullanıcı tarafından eleştiriliyor.

Kısaca Hellblade: Senua's Sacrifice hikaye tabanlı ve deneyimi, atmosferi ve bana göze özellikle sesleriyle sıradışı bir oyun olarak yılın en iddialı yapımlarından biri. Playstation Store'da 88,99 TLlik bir fiyatla satışa çıktı. Satın almak isterseniz ürünün linkine buradan ulaşabilirsiniz.