Far Cry New Dawn incelemesi: Kıyamet sonrası Hope Country

Far Cry New Dawn incelemesi: Kıyamet sonrası Hope Country
Far Cry 5'in sonu bir sonraki oyunun geleceğine işaret ediyordu ve kısa süre sonra gelen devam oyunu Far Cry New Dawn'ın açıklanması bile spoiler oldu. Yeni oyun her zamanki gibi yeni kötü adam yarat ve günü kurtar algoritmasından...

Far Cry 5'in sonu bir sonraki oyunun geleceğine işaret ediyordu ve kısa süre sonra gelen devam oyunu Far Cry New Dawn'ın açıklanması bile spoiler oldu. Yeni oyun her zamanki gibi yeni kötü adam yarat ve günü kurtar algoritmasından biraz saparak Joseph Seed'in tarzı bir zaferle devam etti. Far Cry New Dawn çok ilginç fikirlerle dönmesine rağmen seriden fazla uzaklaşmıyor.

Far Cry New Dawn, Far Cry 5'in sonrasındaki olayları konu alıyor, ancak aksiyonu kıyamet sonrası canlı bir dünyaya taşıyor. Yine Hope Country'deyiz ve bu sefer silahlı saldırganlarla dolu bir mücadele oyuncuları bekliyor. Oyunun temel döngüsü önceki oyunlarla neredeyse aynı hissettiriyor.

Bombalar düştüğünden bu yana 17 yıl geçti ancak Hope County yıkımdan uzaktı ve doğa çoktan pembe çiçekleriyle geri döndü. Bu açıdan Hope County'nin yeni versiyonu eskisinden çok da uzak değil. Far Cry 5'i tamamladıysanız karakteriniz için Rookie kostümünü bile açabilirsiniz. Aynı kıyafeti giyerek aynı haritada oynayabilirsiniz. Ve etrafta sadece birçok pembe çiçek var ve bazı binalar enkaz halinde. Far Cry New Dawn'ın dünyası iyi görünse de Assassin's Creed Odyssey seviyesinde değil.

Far Cry: New Dawn

Zaman zaman görülen grafiksel hatalar da Far Cry New Dawn'ı sadece para kazanmak için piyasaya sürülen, piyasadaki diğer büyük yapımlardan daha ucuz bir oyun yapıyor. Yine de aynı haritaya geri dönmek zevkli. Far Cry 5'te yaptıklarınızdan daha farklı bir noktada başlıyorsunuz ve her şeyin yeniden ortaya çıkarılması gerekiyor. Sık sık geçtiğiniz yerlerde tanıdık bir yere rastlamak iyi hissettiriyor. İki oyunculu kooperatif oyunda arkadaşınızla oynamak için eğlenceli.

Far Cry New Dawn'da silah seçeneklerinden, sağlığa kadar her şeyi yükseltmek için kaynaklarınızı ana üssünüze yatırmanız size çok fazla özgürlük tanıyor. Ayrıca yaklaşık 8 saatlik hikaye boyunca ve çevrenizdeki etkinlikler oyun tarzınızı anlamlı şekilde etkileyebilir. Mesela silahlarınızı yükseltmeyi seçerseniz, kendinizi düşmanlarınızdan daha yüksek seviyede silahlarla donanmış bulabilirsiniz.

Oyundaki kişiselleştirme özellikleri isimsiz, konuşmayı sevmeyen karakterinize birtakım saçma özellikler ekleyebiliyor. Örneğin; puanlarınızı daha büyük bir envanter, daha yüksek akciğer kapasitesi, hatta çift zıplama için harcayabilirsiniz. Gerçekçi olmayabilir ancak çift zıplama, Hope County'nin engebeli arazisinde gezinmeyi kesinlikle kolaylaştırıyor.

Ubisoft New Dawn'ı "hafif bir RPG" olarak nitelendirmişti ve RPG bileşenleri gerçekten de çok hafif. Evet düşmanları vurduğunuzda üzerinde sayılar uçuşuyor ve yükselen birkaç düşman zorluk seviyesi var. Ancak deneyim puanı veya seviye kazanamıyorsunuz, çünkü ilerleme kaynak toplayarak ve kampta harcayarak gerçekleştiriliyor.

Far Cry: New Dawn

Yeni silahlar, benzer bir deneyim

Far Cry New Dawn'da silahlarda da farklılıklar mevcut ve farklı silahların verdiği hissiyat da farklı. Yine gizlilikle ya da ortalığı yıkarak savaşabilme seçeneğiniz var. Bu seçeneklerin her ikisi de tatmin edici ve oyuna yapılan en eğlenceli eklemelerden biri de düşmanlarınızı sessizce indirmek için kullanabileceğiniz testere fırlatıcısı. Ubisoft tarafından akıllıca tasarlanan bu silah sizin için zor işlerin çoğunu yapacak şekilde tasarlandı. Testere ateşlendiğinde yoluna çıkan her şeyi biçip, sert yüzeylerden sekerek yakındaki düşmanı da avlayabiliyor.

Onun dışında; tabancalar, normal makineli tüfekler, keskin nişancı tüfekleri, taarruz tüfekleri, roketatarlar ve alev makineleri dahil olmak üzere birkaç farklı ağır silah da yer alıyor. Ancak çoğu zaman kendinizi susturuculu keskin nişancı tüfeği, taarruz tüfeği ve benzer silahlarla klasik bir stratejide bulacaksınız. Ancak silahların vuruş hissi iyileştirilmiş ve düşmanları vururken daha tatmin eden bir deneyim sunuyor.

Serideki ilk oyununuzsa çok eğleneceksiniz. Far Cry New Dawn'da düşmanlarınız her şeyi neon pembesi veya kırmızıya boyamayı ve rap müziği seven Highwaymen adlı bir BMX çetesi. Far Cry 5'in ırkçı beyaz adamları düşman olarak konumlandırdığını göz önüne alırsak, extreme spor aletlerini kendine zırh yapan düşmanlarla bambaşka ve hareketli bir ortam söz konusu.

Far Cry New Dawn Mickey ve Lou

Far Cry 3 ile gelen psikopat kötü adam metası burada da devam ediyor. Ancak New Dawn, ikiz kız kardeşler Mickey ve Lou ile deliliği ikiye katlarken verirken serinin daha unutulmaz kötülerinin eline su dökemiyor. Önceki oyunla karşılaştırıldığında Joseph Seed'i özlediğimi söyleyebilirim. Ayrıca son boss savaşı çok double jump kadar saçma olmasa da çok eğlenceli denilemez.

Neyse ki Far Cry New Dawn'ın zaman kavramı ve oynanışı hayal kırıklığına uğratmıyor. Far Cry oyuncularının benim gibi kamp temizlemekten daha çok sevdiği şeyler var ve yeni oyun bunu akıllıca yansıtıyor. Herhangi bir zamanda kaynakları için daha önce temizlenmiş kampları düşmanlar daha gelişmiş askerlerle gelerek geri alabiliyor. Böylece üssünüzü geliştirmek için daha fazla etanol elde edebiliyorsunuz. Bu döngü oldukça eğlenceli ve oyundaki ilerlemeyi yavaşlatabiliyor.

Far Cry 5'in sevilen Guns for Hire sistemi yeni yüzlerle birlikte geri geldi. Bunlar yanınızda savaşacak ve oyun tarzınızı tamamlayacak, yan görevler aracılığıyla tanıştığınız sınıf tabanlı arkadaşlar. Hurk Jr. geri dönenlerden biri ve her zamanki gibi komik. Far Cry 5'ten Papaz Jerome, düşmanlarınıza adaleti getirmek için geri döndü. Ayrıca keskin nişancı büyükanne Nana'nın yanı sıra izci köpeğiniz Timber yakındaki düşmanları materyalleri sizin için işaretleyecek.

Hope County'de yapılabilecek en sevdiğim şeylerden biri de Far Cry 5'in Prepper Stash bulmacalarının yerini alan eğlenceli bulmacalar olan Treasure Hunts. Akıllıca yerleştirilen ipuçlarını takip ederek değerli ödüller kazanmaya kesinlikle değer.

Yeni Far Cry oyunu: Game Awards fragmanı yayınlandı

Far Cry New Dawn farklı olduğu kadar tanıdık bir deneyim

Far Cry New Dawn nişancı serisinde önemli bir halka ancak oyuncular için çok tanıdık bir deneyim ve Far Cry 3'ten beridir süregelen oyunlardan yeterince farklı değil. Karanlık mizah izleri ve bazı harika aksiyon sahneleri ustalıkla yapılmış ve birkaç ilginç yeni mekanikle etkileyici yeni bir dünya sunuyor.

Far Cry New Dawn başarılı bir yapım olsa da devam oyunundan çok bir yan oyun gibi bir havası var ve ağırlığını yeterince hissettirmiyor. Yine de yeni bir içerik olarak bakılırsa eğlenceli, oynamaya değer buldum. Kıyamet sonrası dünya devrim niteliğinde bir değişim olarak iyi uyarlansa da yenilikler açısından çok şey beklemeyin.

Fiyatlara gelecek olursak PlayStation Store'da Far Cry New Dawn Standart Sürüm 269 TL'den satışa çıkarken, Deluxe Edition 313 TL ve Hurk Legacy Pack, Knight Pack, The Retro Weapon Pack gibi ek içerikler sunuyor. Aslına bakılırsa biraz pahalı olduğu kanaatindeyim...

Son olarak, Far Cry New Dawn için gelecek haber ve güncellemeleri buradan takip edebilirsiniz.