Beklenen oyun geldi: Far Cry 5 İncelemesi!

2018 yılınının Mart ayının son haftasında oyun severlerin çok uzun süredir beklediği Far Cry 5 nihayet yayınlandı. Oyunu derinlemesine incelemek bir hayli zor zira Far Cry 5 çok büyük hatta inanılmaz devasa bir dünya. Dünya diyorum çünkü PS4 konsolda oynayacağınız Far Cry aslında gerçeğe çok yakın bir dünya konseptini bizlere sunmakta. Çıkan oyunlar genelde birbirlerinin tekrarı üzerine konulmuş ufak detaylarla çıkıyor fakat Far Cry 5 öyle değil. Hiçbir oyunda göremeyeceğiniz din ve tarikat gibi konuların yanı sıra oyunda harika bir senaryo kurgusu var.

Tabii ki bu senaryonun detaylarına girerek, oyunu bir an önce oynamak için sabırsızlanan okurlarımızın keyfini kaçırmayacağım. Daha çok genel çerçevede oyunu size tanıtıp, ufaktan da teknik detaylara girmeyi düşünüyorum.

rise of a cult far cry 5 far cry 5

Öncelikle oyun yeni çıktığı için hala çok pahalı. 2018 Haziran ayı itibariyle oyun 209 lira civarında gözüküyor. Oyun çıktığı günden itibaren hiç indirime girmedi, bunda henüz yeni çıkmış olmasının etkisi büyük. Özellikle indirim ile PS4 Far Cry 5 almak isteyen oyuncular Kasım indirimlerini beklemek zorunda kalacak gibi görünüyorlar, yine de çok ciddi bir indirim olacağını düşünmüyorum zira oyuna talep inanılmaz seviyelerde.

Özellikle belirtmek isterim ki Ubisoft ayakları yere çok sağlam basan bir oyun yapmış, bunun için büyük bir alkışı hak ediyor. Oyunun temel senaryosu Eden’s Gate adında bir tarikat üzerine kurulu. Düşmanlarımız akıllı, bilgili ve belli bir plana göre size saldıran bir ekip değil tam aksine liderlerine körü körüne pahalı, fanatizmin doruklarındaki karakterler. Aslında Far Cry 5 bu yönüyle bile gerçek dünyaya çok yakın bir kurgu çıkarmış.

Far Cry 5 Hope Country far cry 5

Far Cry 5 devasa Hope Country’de unutulmaz bir macera!

Oyunun geçtiği kasaba ise ‘Umutlar Dünyası’ olarak adlandırılan Hope County. Yukarıda belirttiğim tarikatlarına ölümüne bağlı Eden’s Gate tarikat üyeleri bu kasabanın her köşesinde sizinle savaşmak için hazır bekliyor. Senaryo konsunda daha fazla detay vermek istemiyorum, bu yüzden ana hatları belirttiğimi düşünerek işin teknik kısımlarına hızlıca geçeceğim.

Grafik konusunda Far Cry 5 ile Ubisoft bize söylenecek hiçbir şey bırakmamış. Çok iyi bir bilgisayar ekranıyla oyun gerçekten zevk veriyor fakat ben çok daha uçuk bir deneyim için konsolunuzu televizyona bağlayarak oynamanızı tavsiye ediyorum. Bir noktadan sonra gerçek dünya ile bağınız kesilebilir, aman dikkat diyelim.

Türkçe dil desteği sunmayan Far Cry 5 oyununun belki de belirtebileceğim tek olumsuz tarafı uzun süre bekletmesi sebebiyle senaryondan çok daha fazla beklentimizin olması ve bunu karşılayamadığı için uzun süreli oynama sonrasında oyunun sıkıyor olması.