Battlefield 5 incelemesi: İkinci Dünya Savaşı'na geçiş!

Battlefield 5 incelemesi: İkinci Dünya Savaşı'na geçiş!
Battlefield 5 tam bir karmaşa. DICE'ın çok oyunculu yeni oyunu Battlefield 4'ün rezalet lansmanından beri teknik açıdan en sorunlu oyunu denebilir. Oyunun sürekli dengelemelere ihtiyaç duyması ve Battle Royale mode Firestorm'un Mart...

Battlefield 5 tam bir karmaşa. DICE'ın çok oyunculu yeni oyunu Battlefield 4'ün rezalet lansmanından beri teknik açıdan en sorunlu oyunu denebilir. Oyunun sürekli dengelemelere ihtiyaç duyması ve Battle Royale mode Firestorm'un Mart 2019'da geleceğinin açıklanmasıyla oyuncular yeni maceraya hayal kırıklığıyla başladı.

Battlefield 5'in gelişiyle henüz çıkmamış olan içerikler için tanıtımlarla dolu bir ana menü ile karşılanmıştık. Klasik çok oyunculu bir Battlefield gibi hissettiren oyun, tam olarak yeni bir deneyim gibi görünmüyor.

Savaş Hikayeleri (War Stories) Battlefield 5'le geri döndü

Battlefield 5 ilerleme ve ekonomi

Oyunun ilk açılışında ilginizi çekebilecek şeylerden biri tek oyunculu Savaş Hikayeleri. İlk olarak Battlefield 1'de tanıtılan bu kısa hikayeler, İkinci Dünya Savaşı'nda savaşan askerlerin hikayelerini anlatmayı hedefliyor. Söz konusu beş hikayeden ilki, Prologue, Battlefield 5'in oynanışına giriş sunuyor. Oyunculara kontrolleri, silahları ve taşıtları öğreterek farklı sınıfları tecrübe etmelerini sağlıyor ve topyekün bir savaş ortamına götürüyor.

Nordlys, işgal altında olan Norveç'teki genç bir direnişçinin ülkesinin özgürlüğü ve ailesinin hayatta kalması için verdiği savaşı anlatıyor. Bu hikayede düşmana yakalanmamak için gizlilik ve kaçış gibi taktiklerle görevinizi tamamlayacaksınız. Hayatta kalmak için düşmana görünmemeniz, hızlı saldırmanız ve çabuk hareket etmeniz gerekiyor.

Trailleur'da ise, Fransız Sömürge Kuvvetleri'ne bağlı Senegalli birlikler o güne kadar hiç görmedikleri Fransız "ana vatanını" özgürlüğüne kavuşturmak için savaşıyor. Durmak bilmeyen piyade ve kara savaşında manganızla birlikte düşman hatlarına taarruz edeceksiniz.

Bir diğer hikaye Under No Flag, Londra'daki hapishaneden alınan bir mahkum, Özel Bot Hizmetleri birliğinde kendisini kanıtlayabileceğini keşfediyor. Kuzey Afrika'da düşman hatlarının arkasında manganızla birlikte düşmanı zekanızla alt ederek ve silahları toplayarak Luftwaffe hava üssünü imha edeceksiniz.

Battlefield 5 ilk gün yaması taşıtlar

Ve son olarak The Last Tiger, Battlefield 5 ile ilk olarak Alman perspektifinden bakıyor. İkinci Dünya Savaşı'nın son günlerinde bir komutanın birliklerine öncülük etmesi gerekiyor ve tehlike saçan Tiger I tankının kokpitine geçerek dünyanın dört bir yanında savaşan bir mangaya öncülük edeceksiniz.

Battlefield 5'te savaş simülasyonu alışılmışın dışında ve harika görünüyor. Savaş Hikayeleri'nin üstünlük sağladığı yer de burası. DICE, İkinci Dünya Savaşı'nın pek bilinmeyen perspektiflerini keşfetmeyi vadediyordu ve tek oyunculu hikayeleriyle kendini kanıtlıyor. Tarih kitaplarından silinmeye yüz tutmuş askerler, ülkeyi mihver kuvvetlerinden geri almakta büyük rol oynadılar ve Battlefield 5 hikayeleriyle onları baştan yazıyor.

Ne yazık ki, Battlefield 5'in bu kısa bölümlerini standart bir FPS modundan ayrı kılmayan şeyler; geleneksel hedef yok etme, komuta subaylarına eşlik etme ve düşmanları zayıflatma döngüsüne bağlı kalması. Doğrusal görevler genellikle başarıya giden açık bir yol ve başarmak için basit görevlere odaklanmış hissettiriyor.

Kapalı çevre de hikayelerin zayıf noktalarından biri. Zaman zaman daha geniş bir alan ve herhangi bir sıra veya şekilde gerçekleştirmeniz gereken bir dizi hedef sunuluyor. Ancak görevin bulunduğu yakın çevreden başka, etkileşime girecek ya da ilgi çekici bir şey bulmak zor. Geniş arazilerin yaşamdan ve yapılardan yoksun olması nedeniyle bölgeler arasındaki geçiş bazen inanılmaz derecede sıkıcı olabiliyor.

Battlefield 5 Kapalı Alfa

Sonraki hedefe ulaştığınızda bile, deneyim tam olarak etkilenmiyor. Örneğin, bir cephaneliği imha ederken farkedilmediyseniz düşman patlamaya tepki bile göstermiyor. Tek amaç görevi bitirebilmek için geçilmesi gereken yollar. Ancak yine de Battlefield 5 aynı hikayeyi tekrar tekrar anlatmıyor ve farklı senaryolarla modu canlı tutuyor.

Çok Oyunculu (Multiplayer) modu

Tabiiki Battlefield 5'te oyuncuların ilgisini en çok çeken çok oyunculu modlar ve İsveçli geliştirici bu konuda oyuncuları bilgilendirdi. Lansmanda 64 oyuncuya kadar 8 farklı haritada 6 farklı mod oynanabiliyordu. Haritalar, Battlefield oyunlarında ilk gün için oldukça düşük sayıda. Ancak DICE, Grand Operations olarak adlandırılan modu getirerek bu eksikliği gidermeye çalıştı.

Battlefield 5 Firestorm oyuncu sayısı

Battlefield 5 - Grand Operations'ta iki takım çeşitli savaş alanlarında, çeşitli hedefler içeren ve düşmanınızdan toprak kazanma - kaybetme mücadelesine odaklanan oyun içi günlerde savaşıyor. Oyuncuların favorisi Conquest'in yanı sıra bir saat kadar süren maçlarla zaman geçirmek istiyorsanız ideal.

Ayrıca Team Deathmatch, Domination ve Frontlines gibi daha kısa oyun modları, oyunculara aşina oldukları çok oyunculu bir deneyim sunuyorlar. Battlefield 5 çevrimiçi mekanikleri değiştirmek yerine, kaotik ve geniş savaş alanlarını iyileştirerek ve küçük geliştirmeler yaptı. Yani keşfedilecek pek bir şey yok, ancak daha iyi bir savaş deneyimi var.

Battlefield 5 oyuncuları lansman döneminde özellikle animasyonlarında ve eşleşme sisteminde birçok hatalarla karşılaştı. Ayrıca DICE geçtiğimiz haftalarda sıkça tartışılan ölüm sürelerini tekrar düzenledi ve ardından kararından dönerek eski haline döndürdü. Neyse ki DICE sorunları çözmek için toplulukla sıkı bir etkileşim halinde.

Muhtemelen Battlefield 5'in en büyük farklılıklarından biri de kişiselleştirme ve kozmetik seçenekleri. Sınıflara özgü silahlar ve oyunda yer alan assault, medic, support ve recon sınıflarına göre kozmetikler yer alıyor. Ayrıca oyundaki Uzmanlıklar, hayatta kalma şansınızı artırmak için 8 farklı geliştirmeden dördünü seçerek silahlarınızın istatistiklerini güçlendirmenizi sağlıyor. Bunun yanı sıra, silahınıza dürbünler takabilir, 5 farklı bölgesine çıkartmalar ekleyebilirsiniz. Her bir silah kendi seviye ilerlemesine sahip olur. Farklı miğferler, kıyafetler ve yüz boyamaları ile askerlerinizi de donatabilirsiniz. Kozmetik kişiselleştirmeleri Company adlı oyun içi para birimi tarafından alınabilecek.

Battlefield 5'te ekonomi

Günlük görevlerin tamamlanmasıyla ve seviye atlayarak kazanılabilen para birimi, silahınız ve askeriniz için kozmetik eşyalara harcanabilir. Company para birimi Battlefield 5'teki görsel öğeleri istediğiniz zaman alabilmenize olanak tanır. Şimdilik Company parasını mikro ödeme yoluyla satın almanın bir yolu yok, ancak EA 18 Ocak 2019'da oyuna geleceğini açıkladı. Premium para birimi hakkında ayrıntılı bilgiye buradan erişebilirsiniz.

Battlefield 5 için büyük bir sorun haline gelen bu tür gecikmeler lansmandan beri oyuncuların canını sıkıyor. Özellikle merakla beklenen battle royale modu Firestorm'un Mart 2019'da geleceğinin açıklanması en büyük hayal kırıklığı oldu. Firestorm modu geldiğinde sizler için inceleyeceğiz.

Battlefield 5 Battle Royale Firestorm
Battlefield 5 - Firestorm

Battlefield 5 etkileyici bir başlangıç yapamadı

Battlefield 5 için iyi bir başlangıç diyemeyiz. Lansmanda göze çarpan ihmaller, sorunlar ve gecikmeler nedeniyle oyunun tam potansiyelini henüz görmedik. Ancak geliştiriciler daha fazlasını sunabilir ve gelecekte çok daha iyi bir oyun görebiliriz. Serinin tecrübeli oyuncuları kendilerini yeniden evinde hissedeceklerdir. Battlefield 5 yine de doğasına sadık kalan en iyi FPS oyunlarından biri.