İki kişilik ortak macera: A Way Out incelemesi

Bir oyun düşünün ki tek başına oynanamasın? Evet şaka değil, A Way Out oyununu PS4 konsolunda tek başına oynamanız imkansız. Oyunun zaten yapılış amacı bu, oyun anlık bir şekilde 2 kişi ile oynanmak zorunda ve açıkçası zaten oyunu zevkli hale getiren de bu. Oyunun amacı ‘birlikte hareket etmek’.

Oyuna başladığımızda 2 adet karakter bulunuyor, Leo ve Vincent. Bu karakterlerden birisini siz ve diğerini de arkadaşınız oynayacak, hapishanedesiniz ve bir amacınız var. Vincent karakteri masum yere hapse düşmüş, işlemediği bir suç kendisine iftira olarak atılmış. Leo ise silahlı bir soygun sonrasında tutuklanarak içeri atılmış. Karakterler senaryo gereği tanıştıktan sonra silahlı soygun sırasında Leo’ya ihanet eden kişi ve Vincent’a iftira atarak hapse düşmesini sağlayan kişinin aynı adam olduğunu anlıyorlar ve kaçış planı başlıyor.

A Way Out a way out

A Way Out ile Prison Break tadında aksiyon!

PS4 ile A Way Out oyununu oynarken en zevkli ve rahat bölüm de burada başlıyor. Özellikle Prison Break dizisini izleyenlerin bu kısımlardan çok zevk alacağına eminim, hapishaneden kaçma planları yapan Leo ve Vincent bu aşamada gerekli alet ve edavatları toplamakla vakit geçiriyor ama nihayet kaçış planı işlemeye başlıyor.

A Way Out oyununun PS4 oynanınışının hiç kolay olmadığını söylemeliyim, tabi bunun konsol ile hiçbir alakası yok oyun o şekilde dizayn edilmiş. İyi bir oyuncu tüm senaryoyu 5-10 saat içerisinde bitirebilir, oyunda ekstra ve güzel görevler de düşünülmüş. Bu görevleri de yaparsanız hem daha iyi bir oyun deneyimi yaşar hem de oyunu bitirme süresini uzatabilirsiniz.

A Way Out a way out

PS4 A Way Out’ta harika grafikler sunuyor diyemem fakat oyunun genel teması düşünüldüğünde gayet yeterli, oyunun zaten temel amacı senaryo ve size yaşattığı o heyecan. Hapisten kaçma aşaması gerçeten çok zor, oyunun her aşamasında partneriniz ile beraber hareket etmek zorundasınız. Yeri gelecek onun yapamadığı şeyleri de yapmak zorunda kalacak ve zora düşeceksiniz. Oyun katı bir senaryo üzerinde ilerlemiyor, zaman zaman oturup önemli kararlar almak için arkadaşınızla tartıştığınız anlar olacak. Bu yönde oyun gerçek hayatınıza da dokunduğu için güzel anlar ve anılar yaşatabiliyor.

Peki oyunun hiç eksik yanları yok mu? Bence oynanış mekanikleri açısından daha iyi olabilirdi, özellikle bazı hareketler ve silahla birisine hedef almak çok zorlaştırılmış. Bunun üzerinde çok çalışmadılar mı yoksa özellikle böyle mi olsun istediler bu tartışılır. Yine de tarzı itibariyle oynanması gereken oyunlardan olduğunu düşünüyorum. A Way Out’un güncel fiyatı 89 lira olarak görünüyor, daha önce 55 TL’ye kadar inen oyunun satış rakamları Haziran 2018 itibari ile 1 milyonu geçti.