Hackerlar, Cyberpunk 2077 ve The Witcher 3’ün kaynak kodlarını sattı

CD Projekt RED geçtiğimiz hafta hacklenmiş, şirkete ait belgelerle birlikte Cyberpunk 2077 ve The Witcher 3: Wild Hunt’ın kaynak kodları çalınmıştı. İstihbarat şirketi KELA ve siber güvenlik uzmanı vx-underground, stüdyoyu hackleyen siber saldırganların geliştiriciden çaldıkları verileri açık artırma ile sattıklarını bildirdi.

Çalınan veriler arasında The Witcher 3: Wild Hunt‘ın yeni yükseltilmiş yeni nesil versiyonunda Cyberpunk 2077‘de kullanılan RED Engine kaynak kodları bulunuyordu. Ayrıca stüdyonun diğer oyunlarına ait kaynak kodları da vardı. HelloKitty adlı hacker grubu, ele geçirdikleri verileri para karşılığında geri alması için CD Projekt RED’e 48 saat süre tanıdı, ancak geliştirici fidye için kamuoyu önünde pazarlık yapmayı reddetti.

CD Projekt RED’e ait veriler tatmin edici bir teklif karşılığında satıldı

CD Projekt RED’in hackerların teklifini reddetmesinin ardından ertesi gün GWENT‘in kaynak kodu internet üzerinden yayınlandı. Ayrıca daha değerli veriler, 1 milyon dolarlık başlangıç fiyatı veya 7 milyon dolarlık hemen satın alma seçeneği ile açık artırmaya çıkarıldı. Görünüşe göre HelloKitty, verileri açık artırmaya çıkardığı forumun dışından tatmin edici bir teklif aldı ve açık artırma sona erdi. Alıcı, grubun elindeki kodun daha fazla dağıtılmaması veya satılmaması koşulunu ortaya koydu.

Verileri kimin satın aldığı veya ne kadara satıldığı bilinmiyor. Bununla birlikte, açık artırmada Thronebreaker: The Witcher Tales, The Witcher 3, The Witcher 3‘ün ışın izlemeli yeni nesil versiyonu, Cyberpunk 2077 kaynak kodlarının yanı sıra şirkete ait belgelerinin kopyalarını içerdiği düşünülüyor. HelloKitty daha önce CEMIG adlı Brezilyalı bir enerji şirketini hacklemek için de fidye yazılımı kulanmıştı.

CD Projekt RED kaynak kodlarının satışıyla ilgili yorum yapmadı. Stüdyo daha önce siber saldırıyı araştırmak için ilgili makamlarla iletişim halinde olduğunu ve önceliğinin altyapısını güvence altına almak ve kullanıcı verilerinin güvenliğini sağlamak olduğunu söylemişti.