Walmart şiddet içerikli oyunların tanıtımlarını kaldırıyor

Son dönemde ABD’de yaşanan silahlı saldırıların ardından politikacılar, gazeteciler ve analistler oyunların şiddete etkileri hakkında tekrar konuşmaya başladı. Görünüşe göre perakende devi Walmart da bu konuda adım atıyor. Şirket şiddet içerikli oyunların reklamını yapan tabelalarını kaldırmaya başladı. İlginçtir ki mağazalar ateşli silah satmaya devam edecek.

Vice‘ın haberine göre Walmart tabelalara ek olarak süper marketlerinde özellikle PS4 ve Xbox One stantlarındaki şiddet içerikli oyun demolarını da kaldırıyor. Bu karar Mississippi ve El Paso’daki iki ayrı Walmart mağazasında yapılan silahlı saldırıların ardından geldi. Ayrıca şirket hafta başında çalışanlarına bildirimler gönderdi. Perakendeci mağazalarına yapılan saldırılar sonrasında şiddet içerikli video oyunlarının tabelalarını ve oynanabilir demolarını kaldırarak şiddeti önlemeyi düşünüyor…

Duyurular çevrimiçi olarak ve “Acil Eylem: Şiddete Referans Veren Tabelaları ve Görüntüleri Kaldır” başlığıyla yayıldı. Bağımsız yazar Kenneth Shepard, Twitter sayfasında Walmart’ın çalışanlara tabelaları, kioskları kaldırmaları ve “savaş türünde veya üçüncü şahıs nişancı oyunların tanıtımı” gibi etkinlikleri iptal etmeleri yönünde talimat verdiğini bildirdi. Ayrıca spor bölümündeki av sezonu videoları da kaldırılıyor.

Vice durumu doğrulamak için Walmart çalışanlarıyla konuştu. Bir çalışan şunları aktardı:

“Dün işe gittim ve bana şiddet içerikli tabelaları ve oyun gösterimlerini kaldırmamı söyleyen talimatların bir kopyasını verdiler. Hemen çöpe attım çünkü bu açıkça suçu toplu saldırılarla ilgili gerçek sorundan uzaklaştırmanın bir yolu. Henüz doğrulayamadım ama dükkandaki silah ve cephane satışları hakkında hiçbir şey yapmıyorlar.”

Walmart’ın kararına sadece çalışanlar şaşırmadı. Gelişmeleri takip eden insanlar internette şirketin kararıyla birlikte duydukları hayal kırıklığını paylaştılar. Uygulamanın ABD dışındaki mağazaları etkileyip etkilemediği henüz bilinmiyor.