Trump’ın Çin yaptırımları ABD’de PlayStation fiyatlarını arttırabilir

PlayStation konsolları ABD’deki tüketiciler için daha pahalı olabilir. Sony’nin mali sorumlusu Hiroki Totoki şirketin gelir toplantısında ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’de üretilen oyun konsolları da dahil olmak üzere elektronik ürünlere vergi uyguladığı takdirde, Amerika’da satılan PlayStation konsollarının fiyatının artması gerekebileceğini söyledi.

The Wall Street Journal‘a göre, PlayStation konsollarının bileşenlerinin çoğu Çin’de üretiliyor. Totoki: “ABD hükümetine yükselen vergilerin ABD ekonomisine zarar vereceğine inanıdığımızı söyledik.” dedi.

Trump bu yılın başlarında Çin’de üretilip ABD’ye gönderilen elektronik ürünlerde uygulanan verginin %10’dan %25’e çıkarma planını açıklamıştı. Yeni ihracat vergileri henüz kesinleşmedi ve ABD ile Çin bu hafta yine müzakere masasına oturacaklar.

Sony, Microsoft ve Nintendo geçtiğimiz ay Trump vergilerine karşı ortak bir bildiri yayınlamıştı ve şimdi Totoki yeniden uyarılarda bulundu. Şirketler mektupta konsolların vergi maliyetine yapılacak %25’lik bir artışla “birçok Amerikan ailesinin oyun konsollarına erişemeyeceğini” belirtmişlerdi. Nintendo’nun Switch Lite’ın de dahil olduğu yeni Switch konsolları için Çin’deki üretimini taşımaya hazırlandığı konuşuluyordu.

Microsoft da yeni Project Scarlett konsolu üzerinde çalışıyor ve Xbox patronu Phil Spencer yeni konsolun fiyatının vergilere bağlı olarak belirlenebileceğini söyledi. PlayStation 5 için de benzer bir yaklaşım olacağı kesin.

Sony’e geri dönecek olursak; PlayStation 4 Nisan-Haziran döneminde 3,2 milyon sattı ve toplam PS4 satışları toplamda 100 milyona ulaştı. Şirket içinde bulunduğu mali yılda PS4 satışlarında düşüş öngörüyor. Şirket tahminlerine göre 2020 yılının Mart ayında sona erecek olan mali yılda ilk olarak 16 milyon satmayı hedefliyordu. Ancak şimdi şirket hedeflerini 15 milyona düşürdü.