Tesla 3,6 Milyar Dolar Daha Yatırım Yaptı

Tesla 3,6 Milyar Dolar Daha Yatırım Yaptı
Bildiğiniz üzere Tesla genelde elektrikli otomobil üzerine yatırımlar yapan ve projeler geliştiren bir şirketti. Ancak şirket yatırımlarını kısıtlı tutmayıp geleceğe odaklı birçok yatırımla kendini büyütmeye devam ediyordu....

Bildiğiniz üzere Tesla genelde elektrikli otomobil üzerine yatırımlar yapan ve projeler geliştiren bir şirketti. Ancak şirket yatırımlarını kısıtlı tutmayıp geleceğe odaklı birçok yatırımla kendini büyütmeye devam ediyordu. Geçtiğimiz günlerde ise şirket Nevada Gigafactory'ye 3,6 milyar dolar daha yatırım yaptığını açıkladı.

Tesla Yatırımlarını Arttırıyor

Belirttiğimiz üzere şirket Nevada Gigafactory'ye 3,6 milyar dolar daha yatırım yaptığını açıkladı. Zaten şirketin sıra dışı ve bir o kadar etkileyici yatırımlarıyla uzun zamandır konuşuluyor. Tesla'nın yatırım yaptığı şirket pil ve bileşen alanında gelecekçi bir tutum sergiliyor. Gigafactory bu ek nakit girişi sayesinde büyümesini hızlandırabilecek. Ayrıca elektrikli otomobil üreticisi, devasa 5,4 milyon metrekarelik pil ve bileşen kompleksine 3,6 milyar doların üzerinde daha fazla yatırım yapmayı planladığını duyurdu.

Bu yatırım, yılda 1,5 milyon hafif hizmet aracı için yeterli pil üretebilen 100 GWh 4680 hücre fabrikası ve şirketin ilk yüksek hacimli Yarı fabrikası dahil olmak üzere iki yeni tesis açılmasını sağlayacak. Ayrıca şirkete 3000 yeni işçi alımı daha yapılacak.  Zaten Tesla şu anda  New York, Austin ve Şangay'da ek konumlarla dünya çapında beş Gigafactory işletiyor. Bu yatırımın ardından  altıncı  fabrikanın kuzey Meksika eyaleti Nuevo Leon'da inşaat için planlandığı bildirildi.

Bu teknolojiler çok yeni olduğu için şirketler haliyle birçok sorunla karşı karşıya kalıyor. Tesla ise bu sorunları çözüp büyük maliyet tasarruflarını yapmak için çalıştığını belirtiyor. Umarız ki bu alanda yatırımlar daha çok artar ve dünya daha işlevsel bir hale gelir.