Sony'nin Japonya ve ABD ekipleri arasında PlayStation için büyük bir rekabet var

Sony'nin Japonya ve ABD ekipleri arasında PlayStation için büyük bir rekabet var
Sony, PlayStation markasının Japonya pazarını görmezden geldiğine ve odağını Batı'ya kaydırdığına dair raporları sürekli olarak yalanladı. Bununla birlikte ortaya çıkan kanıtlar, söylentilerin doğru olabileceğini gösteriyor....

Sony, PlayStation markasının Japonya pazarını görmezden geldiğine ve odağını Batı'ya kaydırdığına dair raporları sürekli olarak yalanladı. Bununla birlikte ortaya çıkan kanıtlar, söylentilerin doğru olabileceğini gösteriyor. Eski bir Sony çalışanının iddiaları, Sony'nin Japonya ve ABD ekiplerinin PlayStation markasının kontrolü için rekabet ettiğini öne sürdü.

Reddit'te kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan eski bir Sony çalışanı, Japonya'da DualSense kontrol cihazının varsayılan tuş düzenini değiştirmesinin bölgeye son bir tepki olduğunu ve PlayStation genel merkezinin ABD'ye taşınmasının Batı'nın kontrolü ele almak için yaptığı bir güç gösterisi olduğunu iddia etti. Reddit moderatörleri, çalışanın Sony'deki geçmişini doğruladı.

Sony gittikçe daha da Amerikalı oluyor

Formersonydude takma adıyla ortaya çıkan eski çalışan, konuyla ilgili gönderisinde, "PlayStation, tarihsel olarak bir Japon markasıdır. PlayStation'ın piyasaya sürülmesinden bu yana, Amerika en büyük video oyun pazarı haline geldi. PlayStation markasının 'kontrolü' için çok sayıda rekabet yaşandı ve son birkaç yılda Amerika'nın nerelerde kazandığını açıkça görebilirsiniz. Merkezin yeniden konumlandırılması, Japonya stüdyolarının çoğunun kapatılması ve DualSense'in varsayılan olarak X butonuna dönmesi aklıma gelen dikkate değer örneklerden bazıları." ifadelerine yer verdi.

Eski çalışan, Sony içindeki "kültür savaşının" son 10 yıldır demlendiğini belirtti. Ona göre Sony gittikçe daha da Amerikalı oluyor ve bunun gerçekleşmesine izin veriliyor. Çünkü ABD artık önde gelen oyunu pazarı oldu. Bir kullanıcı Jim Ryan'ın PS Vita mağazasının fişinin çekilmesi dahil olmak üzere Sony'nin önemli stratejik kararlarının arkasında olup olmadığını sordu. Formersonydude, Ryan ile kişisel olarak hiçbir zaman etkileşimde bulunmadığını, ancak her şeyden önce bir iş adamı olduğunu hissettiğini söyledi.

Eski çalışanın bir diğer iddiasına göre Sony, bekleneni veremeyen ve şirketin satış hedeflerini karşılamayan PS Vita'yı bitirmeyi yıllardır planlıyordu. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.