Sony hisseleri son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştı!

Sony Corp., Tokyo’da Ocak 2008’den bu yana en yüksek seviyesinde ve 15 yıldan uzun bir süredir ilk defa piyasa değeri en büyük Japon elektronik üreticisi konumunda.

Sony, pazarda yüzde 4,5’lik bir artış sonrasında Salı günü son 10 yılın en yüksek seviyesi olan 5.705 Yen (51.30 $) seviyesinde işlem gördü ve toplam piyasa değeri 65 milyar $’a ulaştı. Böylece Japon elektronik ve eğlence devi, endüstriyel enstrüman ve ekipman üreticisi Keyence’i geride bıraktı. Hisse senetleri bu yıl şimdiye kadar yüzde 12’den fazla artış gösterdi.

Sony Japon elektronik sony

Sony, Japon devlerinin arasından sıyrılarak yükseliyor!

Sharp, Panasonic ve Toshiba gibi diğer Japon elektronik devleri, son yıllarda değişen küresel pazar tarafında zarara uğrarken, Kaz Hirai ve Kenichiro Yoshida’nın yönetimindeki Sony’nin başarısına övgüde bulundular.  Eski CFO Yoshida, 1 Nisan’da Hirai’nin yerine CEO olarak gelmişti.

Sony şu anda kazançların çoğunu; eğlence, müzik, video oyunları ve Japonya’daki finansal hizmetlerden elde ederken, yatırımcılar şirketin potansiyel bir ABD-Çin ticari savaşının risklerine daha az maruz kaldığını belirtiyor.

Oyun, film ve müzik birimlerinin Mart 2019’da sona erecek mali yıl için karın yüzde 51’ini içereceğini öngörülüyor ve şirketin elektronik deviden daha çok eğlence alanındaki başarısının altı çiziliyor.