Sony yeni elektronik oyun kartuşu için patent aldı!

Alınan yeni bir tasarım patenti, Sony’nin el konsolu serisi PlayStation Vita için çalışmaların devam edebileceğini gösteriyor.  Geçtiğimiz yıl işleme konulan patent, Kore Fikri Mülkiyet Hakları Bilgi Servisi (KIPRIS) tarafından bu ay kamuya açıldı ve Güney Kore’de işlemleri yapılan Sony Interactive Entertainment’ın yeni elektronik oyun kartuşu tasarımını gösteriyor.

Tasarım patenti olduğu için kartuşun nasıl çalışabileceği konusunda pek ayrıntı yer almıyor (metal ve sentetik reçine ile üretilebileceğini biliyor olsak da), ancak Sony başarısızlık olarak görülen PlayStation Vita seçeneğini yeniden değerlendirmeye çalışıyor olabilir.

Sony oyun kartuşu patenti sony

El konsolu, rakiplerinin 73 milyon cihaz satan Nintendo 3DS’e ve 80 milyon satan önceki modeli PSP‘ye kıyasla sadece 16 milyon adet sattı. PlayStation Vita’nın üretimi önümüzdeki yıl Japonya’da durdurulacak.

Sony için taşınabilir cihazlar da deneyimi sunma yöntemi

Sony şu anda yeni bir taşınabilir cihaz için bir planı olmadığını iddia etse de, Mayıs ayında yeni PlayStation başkanı John Kodera, şirketin bu alanla hala ilgilendiğini ve taşınabilir oyunun “daha fazla oyun deneyimi sunmak için bir yöntem” olduğunu söyledi. Ancak, yorumlar Sony’nin halihazırda PS4 oyunlarıyla uyumlu Sony telefonlarına aktarmayı düşündüğü oyun akışı çalışmalarının genişletilmesine referans olabilir.

Sony gibi şirketlerin her zaman gün yüzüne çıkmamış cihazlar ve teknolojiler için her yıl böyle uygulamalar yaptıklarını hatırlatalım. Bu belirsiz tasarımlar yerleşik bir ekrana sahip bir kontrol cihazına da işaret ediyor olabilir. Vita’nın halefi olduğu düşünülen bu patentler 2015’e kadar uzanıyor.