Sony korsan PS4 ve oyunlar satan kullanıcıdan tazminat talep ediyor

Geçtiğimiz Ekim ayında Eric David Scales eBay’de yazılımı kırılmış PS4 konsolları ve korsan PS4 oyunları satmakla suçlandı. Daha sonra Sony tazminat davası açtı ve 16,800 dolar tazminatın yanı sıra 3,500 dolarlık dava tutarını talep etti. Davalı duruşmaya katılmadığı için şirket Scales’e karşı temyiz başvurusunda bulundu.

Sony’nin suçlaması şu şekildeydi:

“Davalı Eric David Scales eBay’de jailbreak işlemi yapılmış PlayStation 4 oyun konsollarını tanıtıyor ve satıyor. Bu “kırılmış” PS4 konsolları, PS4 video oyunlarının korsan kopyalarıyla yüklenmiştir. Davalıya göre PS4 konsollarına sahip olan insanlar oyun satın almayı bırakabilir.”

Sony talepleri doğrultusunda “makul” olmakla birlikte yalnızca Scale’in web sitesindeki korsan ve kırık ürünleri dikkate alıyor. Sony’nin talep ettiği miktar konsol ve oyun başına belirlendi. Yani her korsan oyun başına 200 dolar ve her konsol başına 800 dolar. Sclaes 76 oyun ve 2 konsol satışa sunmuştu ve bunlar için 16.800 dolarlık tazminat belirlendi. Mahkeme masrafları olan 3.500 dolarla birlikte toplam bedel 20.300 doları buldu.

Sony’nin sanık hakkındaki açıklamasıysa şu şekilde:

“Bu tutar Davalı’nın kasıtlı ihlali ve DMCA haklarına uymaması, davada yer almayı reddetmesi ve ürünlerinde Sony’yi orijinal PS4 oyunlarını satma fırsatından mahrum etmek için kullanıldığını kabul etmesi ışığında teminat altına alınmıştır.”

Davalının ilk davasına çıkmadığı ve aleyhindeki delillerin oldukça net olduğu düşünülürse, mahkemenin Scales’in gıyabındaki hükmü reddetmesi pek muhtemel görünmüyor.

Korsan oyunlar özellikle PS1 ve PS2 zamanlarında çok yaygındı ancak Sony bu soruna eğildi ve son yıllarda korsan ürün kullanımı zorlaştı. Yine de hacker’lar, sürekli olarak jailbreak veya başka yöntemleri kötüye kullanmanın bir yolunu buluyor. Korsanlar kaçıyor, Sony kovalamaya devam ediyor.