Overkill’s The Walking Dead Starbreeze’i krize sürükledi!

Görünüşe göre Starbreeze’in durumu düşünüldüğünden daha da kötü görünüyor. Overkill’s The Walking Dead‘in ticari başarısızlığının ardından Payday’in de yayıncısı olan şirket, Stockholm Bölge Mahkemesi’ne yeniden yapılanma başvurusunda bulundu.

Starbreeze iflasa alternatif olarak, borçlarını ödemek için ihtiyaç duyduğu parayı bulmak için süre kazanmak istiyor. Şirket basın açıklamasında umutsuz bir profil sergiledi:

Kararımız likidite sıkıntısına dayanıyor ve şirket için uzun vadeli bir finansal çözümü müzakere etmek ve organizasyon ve faaliyetlerdeki değişiklikleri uygulamak için gereken zamanı vermek için gerekli bir adım olarak görülüyor. Q4 2018 ve 2020 için finansal hedefler artık geçerli değil.”

Overkill’s The Walking Dead’in Kasım 2018’de PC’de yayınlanmasının ardından kötü haberler gelmeye başladı. Oyunun düşük satış rakamları gergin geçen finansal toplantının ardından, Starbreeze’i maliyetleri gözden geçirmeye zorladı. Satışları canlandırma girişiminde son çare olarak fiyat indirimi teklif edildi, ancak bu da duruma yardımcı olmadı. Kötü giden satışlar, tahmin edilen gelirde ciddi biçimde azalmaya yol açtı ve Ocak 2019’da nakit açığı ile sonuçlandı.

Açıklamanın devamında yeniden yapılanmanın, mevcut çalışanlara ödemelerini yapmayı da içeren operasyonların her zamanki gibi devam etmesini sağlayacağı belirtildi. Ancak, bu sürecin öncesinde sağlanan herhangi bir mal veya hizmet için tedarikçilere ödeme yapılamayacak.

Starbreeze’in geleceği parlak görünmese de, yatırımcıları çekebileceği bir şansı daha var. Stüdyo şu anda üzerinde çalıştığı çok sayıda projeye sahip, ancak mali krizin onlar üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığı bilinmiyor.

Overkill’s The Walking Dead’in konsol sürümlerinin 5 Şubat 2019’da çıkması planlanıyor. Buna ek olarak Psychonauts 2 ve System Shock 3 projelerinde çalışıyor. Ancak Starbreeze’in her iki oyun için de yayıncı olarak çalıştığını belirtelim.

Overkill’s The Walking Dead PlayStation Store’ da 299 TL’den ön siparişe açıldı.