Konsol oyunları hala Konami’nin öncelikli hedeflerinden biri

Konami son yıllarda daha çok Pro Evolution Soccer serisiyle öne çıkıyor ve yayıncının konsolda çok fazla oyuncusu yok. Ancak bu durum yayıncının konsol oyunlarından uzaklaştığı anlamına gelmiyor. Konami Avrupa Başkanı Masami Saso’ya göre konsol oyunları yayıncının iş planıyla bütünleşmiş şekilde devam ediyor. Hatta Konami’nin portföyünü genişletme planları var.

Saso, gamesindustry.biz ile yapılan son röportajda bu noktaya değindi. Konami patronu konsol oyunlarının geliştirilmesinin hala yayıncının iş planlarının öncelikleri arasında olduğunu söyledi. Ayrıca konsol alanındaki yenilikler Konami’nin mobil pazardaki etkisini artırmasına yardımcı olacak. Sanso röportajda şunları aktardı:

“Yeni platformlar gelmeye başlasa bile üst seviye konsol oyunlarının en önemlisi olduğuna inanıyoruz. Konsol oyunlarımızda yenilikçi fikirler ve teknolojiler için çalışıyoruz ve bunları diğer cihazlara da uyguluyoruz. Yani konsol oyunlarımıza yoğunlaşmaya devam edeceğiz. Ayrıca portföyümüzü genişletmeyi planlıyoruz. PES ve Yu-Gi-Oh gibi çoklu cihaz oyunlarına ek olarak, yakın gelecekte global olarak diğer markalar ve projeler üzerinde çalışmayı planlıyoruz.

Her yaşa uygun yeni fikirler ve markalar oluşturmak bizim mirasımızın bir parçası ve mobil oyun pazarındaki gücümüzün nedenlerinden birinin bu ruh olduğuna inanıyoruz. Üst düzey konsol oyunları yaratmadaki teknolojimiz ve aynı zamanda arcade, PC ve tarayıcı oyunlarındaki tecrübemizden dolayı oyunları kullanma bilgisine sahip olduğumuz için yüksek kaliteli mobil oyunlar sağlayabiliriz. Konami’de birçok cihaz için oyun yaratma konusundaki kapsamlı deneyimimiz kimsenin sahip olmadığı benzersiz bir güç.”

Röportajda en çok dikkat çeken noktanın Konami’nin yakın gelecekte global markalar için yeni projeler geliştirme planı olduğunu söyleyebiliriz. Henüz ne anlama gelebileceğini bilmiyoruz, ancak şirketin birçok oyun markasının uzun zamandır sessiz kaldığını söyleyebiliriz. Metal Gear Survive 2018 yılında çıkmasına rağmen Hideo Kojima’nın ayrılığının ardından beklenen etkiyi gösteremedi.

Konami‘nin gelecekte oyun dünyasına sunacaklarını merakla bekliyoruz.