Konami’nin gelirleri PES sayesinde yine artış gösterdi

Her ne kadar Konami bir zamanlar Metal Gear Solid ve Castlevania’nın parladığı günlerde olmasa da, şirket en azından finansal olarak hala iyi durumda.

Konami 5 yıl üst üste muazzam bir büyüme bildirdiği son finansal sonuçlarını açıkladı. Konami 31 Mart 2019 tarihinde sona eren mali yılda geçtiğimiz yıla göre %9,6 artışla 2,37 milyar dolarlık gelir elde etti ve net karı 404,1 milyon dolara (geçen yıla göre %12,5 artışla) yükseldi.

Konami’nin en büyük gelir kaynağı oyunlar oldu. PES ve Yu-Gi-Oh Duel Links gibi popüler oyunlar bu yükselişte büyük pay sahibi. Dijital eğlence alanı önceki mali yıla göre %17,8 artarak 1,28 milyar dolar kazandırdı. Her ne kadar Konami daha çok konsol oyunlarında başarı yakalasa da mobil alanın da kazançlı olduğu görülüyor.

Şirket ayrıca gelecek mali yılda gelirlerinin %2,8 artışla 2,44 milyar dolara çıkacağını ve oyun bölümünün %1,6 artışla 1,3 milyar dolara yükseleceğini öngörüyor.

Sonunda olarak Konami Pro Evolution Soccer ve diğer rekabetçi oyunları için turnuvalar düzenlemeyi ve sunmayı vadederek e-spor alanında çaba göstermeye devam edeceğini belirtti.

Konami konsol oyunları açısından kısır bir süreç yaşıyor ve şimdilik her yıl olduğu gibi bu yıl da gelişi kaçınılmaz olan Pro Evolution Soccer 2020 dışında bildiğimiz yeni bir oyun yok.

Castlevania ve Metal Gear Solid gibi sevilen seriler hala sessiz. Bu noktada en önemli etkenlerden biri de Hideo Kojima’nın Konami’den ayrılarak Kojima Productions ile Death Stranding üzerinde çalışması.