Horizon Zero Dawn’ın stüdyosu kadın iş gücünü 2 katına çıkardı

Horizon Zero Dawn geliştiricisi Guerrilla Games geçtiğimiz yıla kıyasla kadın çalışanlarının sayısını iki katına çıkardı.

Hollandalı stüdyonun Genel Müdürü ve Kurucu Ortağı Hermen Hulst, Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamak için yaptığı paylaşımda bu harika haberi de paylaştı. Geçtiğimiz haftalarda 10 milyonun üzerinde kopya sattığı duyurulan ve eleştirel beğeni toplayan Horizon Zero Dawn’ın başarısını gurur kaynağı yapıyor. Birinci şahıs nişancı serisi Killzone’un ardından stüdyodan gelen yepyeni bir oyunun böylesine bir başarı elde etmesi takdire şayan.

Hulst daha önce yine twitterdan yaptığı paylaşımda Horizon Zero Dawn’ın ilk günlerine döndü ve: “Elimizde özel bir şey olduğunu biliyorduk, ama oyuncularımızdan bu güne kadar takdir mesajları almayı asla beklemiyorduk.” demişti.

Stüdyodaki kadın geliştiricilerden biri olan Konsept Sanatçısı Choro Choi, Dünya Kadınlar Günü’ne özel Gravity Rush, God of War, Uncharted, The Last of Us ve diğer birinci parti oyunların karakterlerinden oluşan PS4 teması çizdi.

Horizon Zero Dawn için devam oyunu gelip gelmeyeceği henüz açıklanmadı, ancak Hulst son zamanlarda belki de anlatılacak daha fazla hikaye olduğunu ima etti: “Kolayca bir araya getirdiğimiz ortamlar ve dünya, daha fazla soruyu gündeme getiriyor. O yüzden bizim için oldukça zengin görünüyor, ancak şimdilik söyleyebileceğim tek şey bu.”

Horizon Zero Dawn ilk olarak 28 Şubat 2017’de yayınlandı. Eleştirel ve ticari başarı yakalayan oyun The Game Awards’ta Yılın Oyunu da dahil olmak üzere 6 kategoride aday gösterildi.